İstanbul'da Konut Satışı

Satılık ve Kiralık Konut Piyasası Ağustos 2021 Verileri

Ekonomi ve Para Haber

Satılık ve Kiralık Konut Piyasası Ağustos 2021 Verileri

Satılık ve Kiralık Konut Piyasası Ağustos 2021

Satılık konutlarda tatil etkisi, İstanbul’da ve Ankara’da yüksek kira artışı

Geçen yılın Temmuz ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 37,9 oranında artarak 4.216 TL olmuştur. Satılık konut ilan m2 cari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 34,9, Ankara’da yüzde 30,9 ve İzmir’de yüzde 36,4 artmıştır. Böylece, ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 5.600 TL, Ankara’da 2.826 TL, İzmir’de ise 5.000 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etmiştir. Aynı şekilde ucuz ve lüks konutların satılık ilan m2 fiyatlarında da artış devam etmiş, satılık konut ortalama m2 fiyatı ucuz konutlarda 2.227 TL’ye, lüks konutlarda ise 12.998TL’ye yükselmiştir.

Konut piyasasındaki canlılığın bir göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı önceki aya göre gerek ülke genelinde gerekse üç büyük ilde Temmuz ayındaki uzun resmi tatile bağlı olarak bir miktar gerilemiştir. Bu gerilemenin satılık konut talebindeki düşüşten kaynaklandığı görülmektedir. Konut piyasasındaki canlılığı ölçen bir diğer gösterge olan kapatılan ilan yaşı geçen aya göre cüzi miktarda kısalarak ülke genelinde 71,8 gün, İstanbul’da 73,9 gün, Ankara’da 57,5 gün ve İzmir’de 85,9 gün olmuştur.

Kira Artış Oranları

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı Temmuz ayında yüzde 28,2 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 19,8 TL’ye yükselmiştir. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 42,3, Ankara’da yüzde 30 ve İzmir’de yüzde 24,1 olmuştur. Bu gelişmelerin sonucunda ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 29,5 TL, Ankara’da 15 TL, İzmir’de ise 20,7 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da üç büyük ilde artmıştır.

Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullandığımız kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı ülke genelinde ve üç büyük ilde hem geçen yılın aynı ayına göre hem de bir önceki aya göre artmıştır. Bu artış esas olarak kiralık konut arzının düşmesinden ileri gelmektedir. Kiralık konut piyasasında her ne kadar bariz bir canlanmadan bahsedilemese de kiralık konut talebi kiralık konut arzına kıyasla daha az düştüğü için doğal olarak kiralık konut fiyatları artmıştır.

Satılık ve Kiralık Konut Piyasası Ağustos 2021 Verileri-Kaynak: betam.bahcesehir.edu.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir