Anasayfa » Yaşam » Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet Gibi En İyi Saat Markalarının İkinci El Fiyatları Düşüşe Geçti

Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet Gibi En İyi Saat Markalarının İkinci El Fiyatları Düşüşe Geçti

Dünyanın En Pahalı Rolex'i

Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet Gibi En İyi Saat Markalarının İkinci El Fiyatları Düşüşe Geçti

Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet Gibi En İyi Saat Markalarının İkinci El Fiyatları Düşüşe Geçti

  • Lüks saatler için ikincil el pazar, iki yılın en düşük seviyesine indi.
  • WatchCharts pazar endeksi ve geçen yıl Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinden %32 düştü.
  • Yükselen faiz oranları ve artan ekonomik belirsizlikler, lüks saatlere olan talebi azaltıyor.

2022’nin sonlarından bu yana Wall Street, Federal Rezerv’in faiz oranı artışlarının ABD ekonomisini ve borsasını kasıp kavuracağına dair tahminlerle dolu.

Ancak, daha geniş ekonomi şaşırtıcı bir şekilde iyi durumda olsa da, parasal blitzkrieg farklı türden bir gerilemeyi ateşledi – lüks saatler için ikincil piyasada bir bozgun.

Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet gibi en iyi markaların 60 saatinin fiyatlarını takip eden WatchCharts Genel Pazar Endeksi, Mart 2022 zirvesinden %32 düştü. Yalnızca Rolex modelleri için ayrı bir endeks, benzer bir dönemde %27 düştü.

ABD merkez bankasının son beş çeyrektir agresif parasal sıkılaştırması, saat fiyatlarındaki düşüşün temel nedeni olarak görülüyor. Daha yüksek faiz oranları, ekonomik gerileme korkularını körükleyerek yatırımcıları lüks harcamalarını kısmaya ve tasarrufları artırmaya teşvik etti. Oran artışlarının da tetiklediği kripto pazarındaki gerileme, saatlere olan talebi de etkiledi.

En pahalı saatler en kötü düşüşleri yaşadı. WatchCharts verilerine göre, 50.001$-100.000$ fiyat aralığındakiler son 12 ayda %15’in üzerinde düşüş yaşarken, 10.001$-20.000$ grubu %10.4 düştü. 5.001$-10.000$ bandı %6,8 düşüş gördü.

Lüks saatler, Fed’in faiz oranlarını artırmaya başladığı Mart 2022’den bu yana hisse senetlerinin altında performans gösteriyor. ABD büyük sermayeli hisselerinin S&P 500 endeksi o zamandan bu yana yaklaşık %8 arttı.

Bazı kronometre markaları, ısırığı diğerlerinden daha fazla hissetti. En değerli ilk 30 modeli takip eden Rolex Pazar Endeksi bir yıl öncesine göre %12,5 düşerken, Patek Philippe endeksi %18 kaybetti. Ancak WatchCharts verilerine göre, Audemars Piguet yıllık bazda neredeyse %20 düşüşle en keskin kayıpları gördü.

Pandemi döneminde ‘her şey rallisi’ tüm hızıyla devam ederken, lüks saatler de bir istisna değildi

Fazla nakit – NFT’ler ve meme(mem) hisseleri gibi her türlü alternatif yatırımda birikiyordu – gösterişli saatler de gelgitle birlikte süpürüldü.

Rolexes, Patek Philippes ve Piguets fiyatları 2022’nin başlarında rekor seviyelere ulaştı. Boston Consulting Group’un bir raporuna göre, ikinci el saat satışları 2021’de 22 milyar dolara ulaştı; bu, 75 milyar dolarlık lüks saat pazarının yaklaşık üçte biri.

Geçen yılki düşüşlere rağmen, fiyatlar uzun vadede önemli ölçüde yükseldi ve borsayı geride bıraktı. Rolex endeksi beş yıl öncesine göre %55’ten fazla arttı.

“Lüks saatler, geleneksel yatırım kategorileriyle karşılaştırıldığında, özellikle uzun vadede iyi performans gösterdi. Ağustos 2018’den Ocak 2023’e kadar, en büyük üç lüks markanın (Rolex, Patek Philippe ve Audemars) en iyi modelleri için ikinci el pazarındaki ortalama fiyatlar BCG, bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda, Piguet’in, S&P 500 endeksi için yıllık %8’lik orana kıyasla, pandemi sırasında daha geniş piyasa gerilemelerine rağmen yıllık %20 oranında arttığını söyledi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir