You are currently viewing Riskler Arttıkça Tesla’nın Değeri 500 Milyar Doların Altına Düştü
Tesla Şarjı

Riskler Arttıkça Tesla’nın Değeri 500 Milyar Doların Altına Düştü

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para
  • Reading time:4 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:16 Nisan 2024

Riskler Arttıkça Tesla‘nın Değeri 500 Milyar Doların Altına Düştü

Riskler Arttıkça Tesla’nın Değeri 500 Milyar Doların Altına Düştü

Tesla Inc. hisseleri 2024 için düşüşünü sürdürdü ve elektrikli araç üreticisinin piyasa değerlemesini 500 milyar doların altına itti; bu hafta bir dizi işten çıkarma şirketteki güveni daha da bozdu.

Hisse senedi Salı günü New York’ta bir noktada yaklaşık %4 düşüşle 154 doların altına geriledi ve bu yılki düşüş yaklaşık %38’e ulaştı. Tesla hisseleri, 2024 yılında S&P 500 Endeksi’nde ikinci en büyük düşüş yaşayan hisse oldu ve yıl sonundan bu yana 290 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Şirket, geçen yılın Nisan ayı sonundan bu yana piyasa değerini 500 milyar doların altında kapatmadı.

Şirketin sorunları Ekim ayında elektrikli araçlara olan talebin yavaşlamaya başladığı konusunda uyarıda bulunmasıyla başladı, ancak bu zayıflığın tam boyutu ancak bu ay Tesla’nın ilk çeyrek satışlarını analistlerin beklentilerinin önemli ölçüde altında rapor etmesiyle ortaya çıktı. Bu rakamlar yatırımcıların Tesla’nın büyüme gidişatına ilişkin endişelerini yeniden alevlendirdi ve ardından şirketin daha ucuz bir EV yapma planlarını iptal edip bunun yerine robotaksi adı verilen bir araç inşa etmeye odaklanmayı planladığı haberi geldi. Pazartesi günkü büyük ölçekli işten çıkarma duyurusu son darbe oldu.

JPMorgan Chase & Co analistlerinden Ryan Brinkman, “Dün duyurulan ve mürettebatlı üretim kapasitesinde azalmaya varan kapsamlı işten çıkarmalar, artık teslimatlardaki düşüşün arzın değil, düşük talebin bir sonucu olduğu konusunda hiçbir şüpheye yer bırakmamalı” dedi.

Elektrikli araç üreticilerini dünya çapında rahatsız eden bu talep eksikliği, diğer otomobil üreticilerine kıyasla Tesla hisseleri için daha vahim bir senaryo. Bunun nedeni, Elon Musk liderliğindeki şirketin, kısmen geleceğin EV endüstrisine hakim olma potansiyeline bağlı olarak yüksek bir değerleme primi elde etmesidir. Musk bile sürücüsüz otomobil sorununu çözemediği sürece şirketin değerinin “temelde sıfır” olacağını söyledi.

Ancak analistler ve yatırımcılar, tamamen otonom bir otomobil üretmenin şirketin geleceği açısından hayati önem taşıdığını, özellikle de çoğu uzmanın otonom otomobillerin üretiminin onlarca yıl alabileceği konusunda hemfikir olduğu göz önüne alındığında, uygun fiyatlı bir EV üretmenin bu arada büyümeyi desteklemek için önemli olduğunu söylüyor.

Analist Dan Ives, “Tesla, ilk çeyrekteki felaket teslimatları ve iş üzerindeki genel baskı göz önüne alındığında bu sefer maliyet düşürme konusunda proaktif olsa da, bu iki büyüme dalgası arasında kalan bir şirket için büyük bir maliyet düşürme girişimidir” dedi. Wedbush’ta.

Tesla, 23 Nisan’da ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı ve şirket için hisseler hızla artıyor. Yatırımcılar, büyümenin şüpheli olduğu bir dönemde neden stratejik bir dönüş yaptığına dair bir açıklama arayacak.

Ives, “Maliyet kesintisinin gerekçesini, ileriye yönelik stratejiyi, ürün yol haritasını ve Musk’tan genel bir vizyonu duymamız gerekiyor, aksi takdirde birçok yatırımcı asansörlere yönelebilir” dedi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın