Bitcoin’in Son Kazası, Savaş Zamanında Kripto Paranın Cennet Olmadığını Gösteriyor

Bitcoin‘in Son Kazası, Savaş Zamanında Kripto Paranın Cennet Olmadığını Gösteriyor

Bitcoin’in Son Kazası, Savaş Zamanında Kripto Paranın Cennet Olmadığını Gösteriyor

Bitcoin, jeopolitik gerilimlerdeki korkutucu yükselişin ortasında Cumartesi günü keskin bir düşüş yaşadı. İran’ın köktendinci yöneticilerinin İsrail’e büyük bir hava saldırısı başlattığı haberlerinin ardından fiyat yaklaşık 70.000 dolardan 62.000 dolara düştü; bu da %10’dan fazla bir düşüş oldu. Bazı altcoinler ise %15 veya daha fazla değer kaybetti. Kripto para piyasaları, İsrail ve müttefiklerinin gelen insansız hava araçlarının, seyir füzelerinin ve balistik füzelerin %99’undan fazlasını düşürdüğü yönündeki haberler üzerine hafifçe toparlandı, ancak Bitcoin Pazartesi sabahı hâlâ 65.000 dolara yakın işlem görüyordu.

Kriz, en azından şimdilik kontrol altına alınmış gibi görünse de, bu korkutucu olay, kripto dünyasının en sevilen anlatılarından birine yeni bir meydan okuma sunuyor: Dünya cehenneme giderse ve ülkeler çökerse, Bitcoin bir değer saklama aracı olarak gelişecektir. Bunun yerine, hafta sonundaki ani fiyat düşüşünün gösterdiği gibi, yatırımcılar Bitcoin’i satın almaktan ziyade elden çıkarmaya daha yatkın. Bu arada, çoğu kişinin asıl ve nihai değer saklama aracı olarak gördüğü altın , hafta sonu krizinin doruğunda yükselişe geçti.

Bitcoin’in ani düşüşünün, bazıları 50 kat veya daha fazla kaldıraç kullanan tüccarların, fiyatların savaş haberlerinde ilk kez düşmesinden sonra pozisyonlarını kapatamaması nedeniyle bir tasfiye dalgasının tetiklediği doğru ve bu da daha fazla satışlara yol açtı. Bu kısa vadeli yatırımcıların aksine, uzun vadede Bitcoin’i elinde bulunduran çok daha fazla insan var ve bunların çok azının sattığı veya hatta satmaya çalıştığı da kesin.

Yine de bu, son jeopolitik krizin ortasında, daha fazla insanın Bitcoin satın almak yerine satmayı tercih ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Daha geniş piyasa, Bitcoin’i altın, tahvil ve ABD doları gibi geleneksel güvenli limanlar lehine kaçılacak riskli bir varlık olarak görüyordu. Daha geniş piyasa görüşünün doğru olup olmadığına bakmaksızın, İran füzeleri ateşlemeye başladığında olan da buydu.

Bitcoin en azından şimdilik ekonomik açıdan güvenli bir liman olduğunu iddia edemese de, bu hafta sonu yaşananlar kripto piyasalarının başka bir şey, yani bir erken uyarı sinyali olarak hizmet edebileceğini gösteriyor. Geleneksel pazarların aksine, kripto borsaları günün her saati çalışır. Bu arada kripto dünyasındaki pek çok kişi jeopolitik olayları yakından takip ediyor. Bu koşullar, kripto fiyatlarının önemli haber olaylarına ilk tepki verenler arasında olduğu ve bu olaylar piyasa saatleri dışında meydana geldiğinde açılış zilinde ne olacağına dair iyi bir tahmin aracı olabileceği anlamına geliyor. Hiç şüphe yok ki insanlar zaten bunu yapmak için ticaret algoritmaları üzerinde çalışıyorlar.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: fortune

Yorum yapın