Ekonomi ve ParaHaber

Jeff Bezos, Elon Musk’u Tahtından İndirerek Yeniden Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu

Jeff Bezos, Elon Musk’u Tahtından İndirerek Yeniden Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu

Jeff Bezos, Elon Musk’u Tahtından İndirerek Yeniden Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu

Pazartesi günü Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Jeff Bezos, Elon Musk’u geride bırakarak dünyanın en zengin insanı unvanını geri aldı.

Amazon’un kurucusunun net serveti 200 milyar dolardı, Musk ise 198 milyar dolarla onu takip etti. Endekse göre Musk geçen yıl yaklaşık 31 milyar dolar kaybederken Bezos 23 milyar dolar kazandı.

Tesla hisseleri Pazartesi günü %7’den fazla değer kaybetti.

Musk, dünyanın en büyük holdinglerinden birini yöneten ve Louis Vuitton, Dior ve Celine gibi markaları içeren LVMH (LVMHF) CEO’su Bernard Arnault’u geride bırakarak Mayıs 2023’te dünyanın en zengin insanı unvanını geri almıştı. Üç sentilyoner (Musk, Arnault ve Bezos) aylardır en üst sıralarda yer almak için birbirleriyle yarışıyor. LVMH’nin hisse senedi fiyatlarının yükselmesine yardımcı olan lüks ürün satışlarındaki patlama nedeniyle serveti artan Arnault, bu unvanı elinde tutuyordu.

Bu yılın başlarında Delaware eyalet mahkemesi yargıcı, Musk’un dünyanın en zengin insanlarından biri olmasına yardımcı olan 2018 maaş paketini (değeri 50 milyar dolardan fazla) iptal etti. Tesla hisseleri de yılbaşından bu yana yaklaşık %24 oranında değer kaybetti.

Tabii ki dünyanın en zengin insanı unvanı piyasanın performansına bağlı olarak birkaç ayda bir değişiyor. Musk ve Arnault hâlâ bol miktarda servete sahip; Oxfam’ın yıllık eşitsizlik raporuna göre, 2020’den bu yana dünyadaki en zengin beş kişinin net serveti, enflasyon dikkate alındıktan sonra %114 oranında artarak toplam 869 milyar dolara ulaştı

Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir