You are currently viewing Risk Varlıkları İçin Çirkin Günde Bitcoin 66 Bin Dolara Düştü, Altcoinler Yüzde 10-15 Düştü
Bitcoin

Risk Varlıkları İçin Çirkin Günde Bitcoin 66 Bin Dolara Düştü, Altcoinler Yüzde 10-15 Düştü

Risk Varlıkları İçin Çirkin Günde Bitcoin 66 Bin Dolara Düştü, Altcoinler Yüzde 10-15 Düştü

Risk Varlıkları İçin Çirkin Günde Bitcoin 66 Bin Dolara Düştü, Altcoinler Yüzde 10-15 Düştü

Kripto para birimleri, dijital varlıklara yayılan jeopolitik risklerin alevlenmesiyle birlikte geleneksel piyasalarda riskten kaçınma hissiyatı nedeniyle Cuma günü düşüş yaşadı.

ABD ticareti sırasında öğleden sonraki hızlı düşüş hareketinde Bitcoin {{BTC}}, birkaç saat önce 71.000 $ seviyesine meydan okuduktan sonra 66.000 $’ın altına düştü. Haberin yazıldığı sırada Bitcoin, son 24 saatte %5’ten fazla düşüşle 66.700 dolara geri dönmüştü.

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether {{ETH}}, mütevazı bir yükselişle düşüşü %8’e düşürmeden önce %12 kadar düşerek 3.100 dolara geriledi.

Panik halindeki eylemde daha küçük kripto paralar daha da ağır kayıplara uğradı. Geniş pazardaki CoinDesk 20 Endeksi (CD20) neredeyse %10 düşerken Cardano’nun ADA’sı , Avalanche’ın AVAX’ı , bitcoin Cash {{BCH}}, filecoin {{FIL}} ve aptos {{APT}} %15-20 oranında düştü.

CoinGlass verilerine göre , bu düşüş, tüm dijital varlıklarda yaklaşık 850 milyon dolarlık kaldıraçlı türev alım satım pozisyonunun tasfiyesiyle bir ay içindeki en büyük kaldıraç düşüşünü tetikledi . Bu pozisyonların yaklaşık 770 milyon dolarlık kısmı, ani düşüşe hazırlıksız yakalanan, yükselen fiyatlara yönelik uzun pozisyonlardı.

Düşüş, ABD’li yetkililerin İran’ın İsrail’e ciddi bir saldırı başlatmaya hazırlanabileceği konusunda uyardığı Orta Doğu’daki çatışmaların genişleyeceği korkusunun arttığı bir dönemde ABD ticaret seansı sırasında hisse senedi piyasalarının düşmesiyle meydana geldi.

Hazine bonoları ve ABD doları endeksi (DXY), yatırımcıların hedge’lere akın etmesiyle yükselirken, önemli ABD hisse senedi endeksleri S&P500 ve Nasdaq 100 seans kapanışına bir saat kala %1,7 kayıp yaşadı. Uzun süredir güvenli varlık olarak görülen altın, kazançlarını kaybetmeden önce 2.400 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, petrol %1 yükseliş kaydetti.

Eski adıyla Sino Global Capital olan dijital varlık yatırım şirketi Ryze Labs, Cuma günkü yorumunda, yaklaşan vergi sezonu nedeniyle kripto varlıklar için bir miktar “kısa vadeli piyasa yumuşaklığı” öngördüğünü söyledi. Ancak, politika yapıcıların niceliksel sıkılaştırmayı yavaşlatması ve potansiyel olarak para politikasını ABD hükümetinin borç çevirmesini kolaylaştıracak şekilde ayarlaması nedeniyle varlık sınıfının rahatlamasını bekleyerek daha yapıcı uzun vadeli görünümünü korudu.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın