Bitcoin Dördüncü Halvingi Tamamladıktan Sonra İstikrarlı Seyrediyor

Bitcoin Dördüncü Halvingi Tamamladıktan Sonra İstikrarlı Seyrediyor

Bitcoin Dördüncü Halvingi Tamamladıktan Sonra İstikrarlı Seyrediyor

Bitcoin, Cuma günü dördüncü “halving”ini tamamladı ve dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatları , etkinliğin ardından hafta sonu boyunca nispeten istikrarlı kaldı.

Mart ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.803 dolara ulaşan Bitcoin fiyatları , Cuma günü saat 20.00’den sonra gerçekleşen yarılanma öncesinde yaklaşık 64.036 dolardı. Fiyatlar yarılanmanın hemen ardından %0,47 düşüşle 63.747 dolara geriledi, ardından hafta sonu Pazar günü yaklaşık 65.000 dolara yükseldi.

Yarılanma, yeni bitcoinlerin yaratılma hızını değiştiriyor ve genel bitcoin arzını 21 milyon token ile sınırlayan kripto para biriminin takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından başlangıçta bitcoin koduna dahil edildi.

Halving gerçekleştiğinde, kripto para madencilerinin yeni tokenlar oluşturmaları karşılığında aldıkları ödüller yarıya indiriliyor ve bu da onların yeni bitcoinleri dolaşıma sokmalarını daha pahalı hale getiriyor.

Yarılanmalar yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşiyor ve önceki yarılanmalar 2012, 2016 ve 2020’de gerçekleşti. Bazı kripto hayranları, yarılanmaları takip eden fiyat artışlarını, fiyatın son yarılanma sonrasında artacağına dair bir işaret olarak gösteriyor; ancak analistler şüpheci.

JP Morgan analistleri bu hafta şöyle yazdı: “Halihazırda fiyatlandığı için yarılanma sonrasında Bitcoin fiyatında artış beklemiyoruz.” Bitcoin’in yarılanma sonrasında fiyatının düşmesini beklediklerini söylediler çünkü Bitcoin “aşırı satın alındı” ve kripto endüstrisindeki risk sermayesi yatırımı bu yıl “bastırıldı”.

Bitcoin’in geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi, kripto para biriminin 2023 yılının çoğunu , Sam Bankman-Fried’in FTX kripto para borsasının çöküşüyle ​​kripto piyasalarının çalkalandığı 2022’deki dramatik düşüşün ardından toparlanarak geçirmesinin ardından geldi . Bitcoin, Kasım 2021’de o zamanki rekor yüksek seviyesi olan 67.802 dolara ulaştı ve ardından 2022’nin Kasım ve Aralık aylarının büyük bölümünde 17.000 doların altına düştü.

Mali düzenleyiciler uzun süredir Bitcoin’in gerçek dünyada kullanımı sınırlı olan yüksek riskli bir varlık olduğu konusunda uyarıyor, ancak daha fazla düzenleyici kurum Bitcoin bağlantılı ticaret ürünlerini onaylıyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ocak ayında yatırımcıların bir kripto borsası aracılığıyla token satın almalarını gerektirmeden kripto para birimine erişimini genişleten bir dizi spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı.

Spot Bitcoin ETF’leri yatırımcıların kripto para biriminin fiyatını verimli bir şekilde takip etmelerine ve aracılık hesapları aracılığıyla ETF satın alarak varlığa yatırım yapmalarına olanak tanır.

Onaylanan Bitcoin ETF’leri arasında ARK/21Shares (kısa sembol sembolü ARKB), Bitwise (BITB), BlackRock (IBIT), Fidelity (FBTC), Franklin Templeton (EZBC), Grayscale (GBTC), Invesco/Galaxy Digital yer alıyor. (BTCO), Valkyrie (BRRR), VanEck (HODL) ve WisdomTree (BTCW).

Bitcoin fiyatları, artan jeopolitik gerilimler ve merkez bankalarının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı beklentileri arasında Mart ayında yeni bir rekor seviyeye ulaştığından bu yana son haftalarda nispeten yatay seyrediyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: foxbusiness

Yorum yapın