Altın, Rallinin Aşırı Uzatılmış Olarak Görülmesiyle 2.400 Doları Zirveye Çıkardıktan Sonra Kayıyor

Altın, Rallinin Aşırı Uzatılmış Olarak Görülmesiyle 2.400 Doları Zirveye Çıkardıktan Sonra Kayıyor,

Altın, Rallinin Aşırı Uzatılmış Olarak Görülmesiyle 2.400 Doları Zirveye Çıkardıktan Sonra Kayıyor

Altın, aşırı uzamış olarak görülen fiyat yükselişinde yatırımcıların kâr elde etmesiyle yeni bir rekora ulaştıktan sonra geriledi.

Külçe Cuma günü ilk kez ons başına 2.400 dolar sınırını kırdı ve yüzde 2,5 kadar yükselerek 2.431,52 dolara yükseldi, ardından kazançlarını silip yüzde 1,4’e kadar düştü. Değerli metalin hızlı gün içi toparlanması alışılmadık bir durum değil çünkü günlük hareketi büyük ölçüde son birkaç aydır ekonomik veriler ve faiz oranı beklentileri tarafından belirleniyor.

Cenevre merkezli MKS PAMP SA’nın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, “Dışbükeyliğin devreye girmesiyle piyasalar oldukça düzensiz hale geldi ve büyük rakamlardan büyük rakamlara doğru işlem görmeye başladı” dedi.

Değerli metal bu yıl şu ana kadar %13’ten fazla artış göstererek geçen yılın tamamında kaydedilen %13’lük ilerlemeyi aştı. Yükselişi ve çoğu zaman aşırı büyük hamleleri, herhangi bir belirgin tetikleyicinin olmayışı nedeniyle bazı izleyicileri şaşkına çevirdi; özellikle de Federal Reserve’ün faiz indirimlerine ilişkin görünümün son haftalarda daha da bulanık hale gelmesiyle.

Danışmanlık şirketi Metals Focus’un genel müdürü Philip Newman, “Piyasanın aşırı genişlediğini ve bunun tasfiye satışına yol açacağını düşünüyoruz” dedi. “Herhangi bir tasfiye, herhangi bir düzeltme kısa ömürlü olacak ve çok güçlü bir satın alma fırsatı sunacaktır.”

Altının 14 günlük göreceli güç endeksi, bazı yatırımcıların aşırı alım olarak gördüğü seviyenin çok üzerinde, 80 civarında seyrediyor ve potansiyel bir duraklamaya işaret ediyor.

Külçe hâlâ dördüncü haftalık yükselişine doğru ilerliyor; bu, 2023’ün başından bu yana en uzun galibiyet serisi

Cuma günü erken saatlerde altın, Orta Doğu’da artan gerilim nedeniyle değer kazandı. Batılı istihbarat değerlendirmelerine aşina olan kaynaklara göre İsrail, İran’ın Cumartesi günü hükümet hedeflerine doğrudan ve benzeri görülmemiş bir saldırısına hazırlanıyor; bu, topyekun bir bölgesel savaşı tetikleme potansiyeline sahip bir hareket.

Jeopolitik ve finansal risklerin yanı sıra uzun vadeli enflasyonun yapışkanlığına ilişkin endişeler gibi diğer faktörler de fiyatları destekliyor. Çin öncülüğündeki merkez bankalarının alımları yükseliş momentumunu artırdı.

Spot altın New York saatiyle 14:39’da yüzde 1,3 düşüşle ons başına 2.341,14 dolara geriledi.

Gümüş de altına benzer bir dönüş yaşadı. Beyaz metal, daha önce Şubat 2021’den bu yana en yüksek seviye olan ons başına 29,797 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 1,4 kadar düştü.

Platin ve paladyum dalgalanırken Bloomberg Dolar Spot Endeksi Kasım ayından bu yana en yüksek seviyede işlem gördü. Daha güçlü bir ABD para birimi, denizaşırı alıcıların ilgisini köreltebileceği için genellikle dolar cinsinden fiyatlanan emtialar için olumsuz bir etki yaratıyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Yorum yapın