Altın, Önemli ABD Enflasyon Raporu Öncesi Yeni Rekorun Yakınında İşlem Görüyor

Altın, Önemli ABD Enflasyon Raporu Öncesi Yeni Rekorun Yakınında İşlem Görüyor

Altın, Önemli ABD Enflasyon Raporu Öncesi Yeni Rekorun Yakınında İşlem Görüyor

Altın, yatırımcıların bu hafta sonunda önemli ABD enflasyon değerlerine odaklanmasıyla 2.353,95 dolarlık yeni bir rekorun yakınında işlem gördü.

Külçe, değerli metalin faiz ödememesi nedeniyle ABD işlem saatlerinde yüksek Hazine tahvil getirilerinin baskı altında kalmasının ardından yükselişine devam etti. Yatırımcıların, Çarşamba günkü Mart enflasyon verileri öncesinde politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürmeye yönelik kararlarının zamanlaması konusunda nerede durduklarını değerlendirmeleri nedeniyle bu, daha önce ulaşılan yeni zirveye yakındı. Federal Rezerv bu yıl faiz indirimi yapmayı bekliyor ancak önce enflasyonun gevşediğine dair daha fazla kanıt görmesi gerekiyor. Daha yüksek oranlar genellikle altın için olumsuzdur.

Külçe altın, son haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördükten sonra 2.300 doların oldukça üzerinde desteklenmeye devam ediyor. Ancak bu hamle, Şubat ortasında başlayan ani yükselişi tetikleyecek herhangi bir bariz tetikleyicinin olmayışı nedeniyle bazı izleyicilerde şaşkınlık yarattı; özellikle de trader’lar bu dönemde sert faiz indirimlerine yönelik bahisleri çözdüklerinde.

Altın o zamandan bu yana yüzde 17’den fazla artış kaydetti; kazanımların en azından bir kısmı Fed’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de bir faktör oldu; Çin Halk Bankası Mart ayında art arda 17. ayda bir artış bildirdi.

Diğer yandan külçe, Orta Doğu’da süregelen gerilimler nedeniyle artan güvenli liman talebinden faydalandı

İsrail, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun zaferin yakın olduğunu söylemesinin ardından Pazar günü ülkenin güney Gazze’den bazı birlikleri çıkaracağını söyledi. İran, İsrail’in Suriye’deki konsolosluğuna yönelik şüpheli saldırısına yanıt vermeye hazırlanırken, Hizbullah savaşa hazır olduğu konusunda uyardı.

UBS Group AG, Fed’in yıl ortasında faiz indirimine gitmesi durumunda külçe destekli döviz yatırım fonlarına olan talepteki canlanmanın etkisiyle yıl sonu altın görünümünü %11 artırarak ons ​​başına 2.500 dolara yükseltti. Giovanni Staunovo’nun da aralarında bulunduğu analistlerin notu.

Kıdemli emtia stratejisti Daniel Ghali, bir notunda TD Securities’in Orta Doğu’da daha fazla yükselişin olmaması durumunda “güvenli liman alımıyla ilgili aşırı talep” göz önüne alındığında külçe fiyatlarında potansiyel bir geri dönüş gördüğünü söyledi.

Spot altın New York saati ile 15:06 itibarıyla %0,4 artışla ons başına 2.338,82 dolara yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi düşüşe geçti. Gümüş, platin ve paladyum yükseldi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Yorum yapın