İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Migren Ağrıları

Migren Ağrıları yazımızda migren ağrılarını tetikleyen unsurlar, migren aşısının yapılma süresi, migren tedavisinde yapılan uygulamaları yazdık.

migren-belirtileri

Migren Ağrıları ve Tetiklenmesi

Migren ağrıları başta kadınlar olmak üzere toplumumuzda yaygın olarak görülen baş ağrısı türüdür. Hava koşulları, açlık ve uykusuzluk migren ağrılarını tetikleyip arttırabilmektedir. Migren ağrıları kişinin genel yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Migren hastalarının %90 civarı hayatının bu ağrılar nedeniyle kısıtlandığını düşünmektedir. Hastanın çalışmasını engeller, çocukları varsa onlara düzgün ilgi gösteremez, sosyal ilişkilerini kötü yönde etkileyebilmektedir. Hastalar migren ağrılarını göz çevresinde ve şakak kısmında hissederler. Ağrı zonklama şeklinde ve acısı orta veya daha üst seviyelerde hissedilir. Migren ağrısı başlayan kişiler sessiz ve karanlık bir ortama geçerek acının geçmesini beklerler. Hastalar migren atağı geçirirken hayli sinirli olabilmektedir. Migren atağı geçiren kişi parlak ışıktan uzak durmalı, gürültülü ortamdan uzak kalması gerekir. Hasta açık havaya çıkıp derin nefesler alarak migrenin yatışmasını sağlayabilir. Stressiz bir ortama geçmesi hastanın ağrılarını azaltmaktadır.

migren-agrisi

Migreni Tetikleyen Durumlar

Kişi kendisinin doktoru olup nelerin migren ağrılarını tetiklediğini bulmalıdır. Bazı hastalar tatlı yeyince migren ağrılarının geldiğini söylüyor, bazıları ise çay ve kahvenin migren ağrılarını tetiklediğini söylüyorlar. Hangisinin tetiklediğini bulmak sizi ağrılara karşı önlem almada koruyacaktır. Çay ve kahvenin ağrıları tetiklemesi için çok fazla içilmesi gerekiyor. Bu nedenle pek bir sıkıntı unsuru teşkil etmemektedir. Alkol tüketimi migren ağrılarını tetiklemektedir.

Migren Aşısı Geliyor

Migren aşısı ile çalışmalar 8 sene önce başlamıştır. Bugüne kadar 2 aşaması biten aşıda 3.aşamasına gelindi. Şuanda aşısı yapılan hastaların ağrıları %70 azaltmaktadır. Şuanda ayda bir aşı yapılmakta hedef ise yılda bir kere aşı yapılıp ağrılardan kurtulmaktır. Bu aşılar şuanda test aşamasında ve hastalara uygulanmamaktadır.  En yakın zamansa bitirilip hastaların tedavisinde kullanılacaktır. Migren aşısının güvenilirliği uzmanlar tarafından onaylanmıştır.

migren-tedavisi

Migren Tedavisi

Migren tedavisi iki aşamalı yapılmaktadır. İlki ağrı tedavisidir. Ağrıya özgü ilaçlar verilen hasta yatıştırılır. Bazı migren hastalarında migren atakları haftada bir kaç defa oluyorsa koruyucu tedavi uygulanır. Koruyucu tedaviye özel ilaçlar verilir ve bunları hastalar sürekli olarak kullanır. Bu ilaçlardan fayda göremeyen hastalara sinir blokajı yapılır. Sinir blokajında ağrı yapan sinir geçici olarak bloklanarak ağrı kesilir. Diğer bir tedavi Botulinum Toksin‘dir. Bu tedavi 3 ay aralıklarla uygulanmaktadır. Bu tedavi, ilaç tedavisi ve diğer tedaviye yanıt vermeyen hastalar için yapılmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir