Makerhane Tanıtımı Maker Hareketi

Makerhane Tanıtımı

Bilim ve Teknoloji

Makerhane Tanıtımı yazımızda Makerhane’nin ne olduğu, Maker hareketinin etkileri, yetenekli kişilerin neler üretebildikleri, Makerhane’ye katılan kitle, Makerhane’nin avantajları, bölümleri ve adresini yazdık.

Makerhane Nedir?

Maker hareketi kurucusu Maker Faire Küratörü Umut Erkal‘dır. Makerlar garantili ürünler yerine üzerinde değişiklikler yapabildiği ürünleri üretmeyi severler. Yapmış olduğu değişiklikler ile ürünleri kendi ürünleri haline getirmektedir. Maker hareketi de üretim kısmında yetenekli kişileri bir araya getiren bir oluşumdur. Türkiye’den önce ilk Amerika’da uygulanmaya başlamıştır. 2006 yılında Amerika’nın California eyaletinde Maker Movement etkinliği düzenlenmiştir. Bu etkinlikte üretici insanlar birbirleriyle buluşup fikir alış verişi yapmışlardır. Daha sonra dünyaya yayılmaya başlamıştır. Türkiye’de 2014 yılında ilk maker etkinliği düzenlenmiştir. Makerhane, çeşitli atölyelerin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir ofistir.

Makerhane Ofisleri

Maker Hareketine Katılan Kitle

Maker hareketine katılan kişiler, kendine has özelliklerini ürünlerinde yansıtmaktadır. Amerikan tarzı ve Türk tarzı birleşerek Türk usulü üretimler yapılmaktadır. Maker hareketine katılımda Amerika’da her kesimden ve yaştan insan bulunmaktadır. Gençlerin aksine yaşlılar bu tür etkinliklere daha fazla katılmaktadır. Türkiye tarafında ise daha çok gençler maker hareketine katılmaktadır. Liseliler ve üniversite öğrencileri maker fuarlarına sıklıkla katılmaktadır. Öğretmen ve öğrenciler bu fuarlara katılarak yapmış oldukları ürünleri sergileyebiliyor veya gönüllü olarak diğer insanlara yardım edebiliyorlar.

Makerhane Nedir

Makerhane’nin Avantajları

Makerhane’nin en önemli özelliği her atölyesinin camdan oluşması ve kapalı bir ortamının olmamasıdır. Masalar, üretim yapmak için aletler, 3D yazıcılar, lehim makineleri, güç kaynakları v.b araçları bulabilmektesiniz. Makerhane’ye gelme nedeni, bir projeniz var veya bir cihaz yapmak istiyorsanız, Makerhane’de rahatlıkla yapabilir ve sizin gibi olan insanlara ürettiğiniz ürünü gösterebilirsiniz. Evde tek başına yapacağınıza bir sürü insanın olduğu bir ortamda yapabilirsiniz. Yardımlaşma ve ekip çalışması da alabilirsiniz. Makerhane’ye gelenler ağlarını genişleterek destek bulabilmektedir. Makerhane’de ekstra olarak sürekli etkinlikler düzenlenmektedir. Arduino ve Raspberry pi gibi geliştirme kartlarında sürekli olarak eğitimler verilmektedir. İsteyen makerlar, ücretsiz olarak kendi etkinliğini makerhane yönetimiyle konuşup anlaşarak düzenleyebilmektedir. Bir diğer avantajı ofislerde bulunan eski donanımları parçalayarak nasıl yapıldıklarını öğrenebiliyorsunuz. Kurcalamayı seven kişiler hemen bir kaç parçaya el atacaktır.

Bölümler

4 bölümden oluşmaktadır. Maker akademi, maker atölye, maker kafe ve maker market alanları bulunmaktadır. Maker akademi de ofis içerisinde düzenlenen eğitimler sayesinde üreticilere bilgilendirme yapılmaktadır. Maker atölyesinde icatlar ve projeler üretilmektedir. Maker kafe de ücretsiz kablosuz internet bağlantısı, kullanıma açık maker kütüphanesi , ferah çalışma ortamı, çay, kahve, hem de yemyeşil bir park ve 3D yazıcı manzaralı bir kafe sunulmaktadır. Maker market de makerlar için eğitici setler, robot kitleri ve çok daha fazla malzeme bulunmaktadır. Makerhane 7/24 saat açık ve sürekli üreticilerin buluştuğu bir merkez halindedir.

Makerhane Adres

Kadıköy Nautilus AVM karşısında yer almaktadır.

Acıbadem Mahallesi Sokullu Sokak No:13/A Kadıköy/İstanbul
Tel: 0850 224 08 44 – 0506 126 05 07
Email: [email protected]

Çalışma Saatleri:
Haftaiçi: 09:00 – 18:00 (Pazartesi tatil)
Hafta sonu: 09:00 – 20:00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir