Trabzon ve Giresun’da Yerli Üretim Silahlar

Trabzon ve Giresun’da Yerli Üretim Silahlar yazımızda Amerika ile çıkan kriz nedeniyle Amerikan yapımı Sig Sauer silahının askerler tarafından kullanılmayacak olması ve bu alternatif Trabzon ve Giresun’da bulunan silah üretim şirketlerinin yeterli kapasiteleriyle karşılanacak olmasını yazdık.

Trabzon ve Giresun’da Yerli Silah Üretim Yapılıyor

Amerika ile yaşanan krizden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan yapımı Sig Sauer silahının artık emniyet teşkilatında kullanılmayacağını belirtti. Bundan sonra yerli silah üretimine ağırlık verileceğini açıkladı. Özellikle Trabzon ve Giresun’da yıllardır çeşitli çaplarda tabanca üretimi gerçekleştiren silah üreticileri. Bu kararın sorun teşkil etmeyeceğini ve ürettikleri silahların rahatlıkla kullanılabileceğini belirttiler. Amerika’ya silah ihracatı yapan şirketlerimiz yıllık olarak Amerika’lı şirketlerle anlaşmalı oldukları için silahları göndermeye devam edeceklerini söylediler.

Trabzon ve Giresun'da Yerli

Yerli Üretim Silahlar-Trabzon

Trabzon’da bulunan silah üretim şirketleri dünyanın 45 ülkesine 43 farklı modelde silah ihraç ettiklerini belirtti. Silah fabrikalarında Zigana, Kanuni, Zig ve Fatih ana markaları altında 43 farklı model tabanca üretimine devam ettiklerini belirttiler. 2016 yılı başından itibaren yivli tüfek tasarım ve üretimi yapmaktadırlar. Zigana Piyade Tüfeği ( ZPT ) adı verilen uzun namlulu tüfeklerden, ZPT 556 (5,56 x 45mm kalibre ) modeli ile ZPT 762 (7,62 x 51mm kalibre) modellerinin tasarımları yapılarak üretilmeye başlanmıştır. Üretimi planlanan yivli tüfekler ilk etapta 5,56 mm kalibre için, 266,7 mm (10,5 inç) namlu boyu ve 368,3 mm (14,5 inç) namlu boyu olan modelleri ile 7,62 mm kalibre tüfek için ise 406,4mm (16 inç) namlu boyu olan modellerdir.

Yapılan ilave makine parkı yatırımı ile Zigana Piyade Tüfeği seri üretimine geçilmiştir. Fabrikaların yıllık üretim kapasitesi ve istihdam oranları da artmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçları, yerli imkanlar ile tedarik edilmesi ve yurt dışına yapılacak ihracat ile de ülke ekonomisine ciddi katkıları bulunmaktadır.

Giresun’da Silah Üretimi

Giresun’da bulunan GİRSAN Makine ve Hafif Silah Sanayi şirketi dünyanın 4 kıt’asına 54 farklı modelde 54 ülkeye silah ihracatı yapmaktadır. Bir çok ülkenin kolluk kuvvetlerine silah ihraç ettiklerini belirten şirket yetkilileri, ülkenin her türlü silah ihtiyacını karşılayabilecek güçte olduklarını belirttiler. Son 15 yılda savunma sanayinde çok ciddi atılımlar atıldı ve Türkiye silahlarını rahatlıkla kendisi üretebilmektedir. Hafif silah alanında dünya ülkeleri ile rahatça yarışabilmekteyiz. GİRSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) tabanca ihtiyaçlarını birçok zorlu testleri geçerek son 10 yıldır karşılamaktadır. Şu anda Gürcistan polisi, Güney Afrika polisi, Kolombiya Deniz ve Hava Kuvvetleri gibi deniz aşırı ülkelerde bile Giresun’un yapmış olduğu silahlar kullanılmaktadır. Silah üretiminde ülkemizin hiç bir sıkıntı çekmeyeceği görülmektedir.

Trabzon ve Giresun’da Yerli Üretim Silahlar.

Yorum yapın