İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Kuşaklar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Kuşaklar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Ebrandvalue Yazılım Çözümü

Kuşaklar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? yazımızda Baby Boomer Kuşağı, X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağının sosyal medya tercihlerini yazdık.

Kuşaklar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?-Türkiye Araştırması

Günümüzde 7’den 70’e herkes sosyal medya üzerinden buluşuyor. Çağımız teknoloji çağı olduğundan sosyal medya kullanımı da aynı oranda artıyor. Kuşaklar birbirinden farklı olduğu için hepsinin ilgilendiği içerik ve sosyal medya platformu birbirinden farklı oluyor. Türkiye’de iki üniversite sosyal medya çağında kuşakları araştırdı. 516 kişi kuşaklar arasındaki farklılıkları buldu. Yapılan çalışamaya göre;

Yaşlı Facebook’ta Genç Instagram’da

  • Baby Boomer Kuşağı (1946-1964) Facebook
  • X Kuşağı (1965-1979) Instagram
  • Y Kuşağı (1980-1999) Instagram
  • Z Kuşağı (2000- ) Instagram ve YouTube

Baby Boomer Kuşağı günde 1-3 saat kadar sosyal medya kullanıyor. Bu kuşağın %41’i Facebook’u tercih ediyor. Orta yaşındaki bu kişiler en çok haber içeriklerini beğeniyor. Bu da Facebook oluyor.

Z Kuşağının Ebeveynleriyle Olan İlişkisi
Z Kuşağı

X ve Y Kuşağı yani gençler en çok Instagram’ı kullanmayı tercih ediyor. Z kuşağı ise fotoğraf ve video paylaşımlarının yoğun olduğu uygulamaları tercih ediyor. İlk sıralarında Instagram ve YouTube platformları bulunuyor. Z kuşağının %84’ü video ve müzik içeriklerini beğeniyor. %21’lik bölümü günde 4 saat ve üzeri sosyal medya kullanıyor. Bu durum Z kuşağının sosyal medya bağımlısı olmasını kolaylaştırıyor. Z kuşağının sadece %3,7’si Facebook kullanıyor ve gençler Facebook kullanmaktan sıkılıyor.

Sosyal Medya Haber İçeriği Beğenisi

Yaşlı kuşak olan Baby Boomer Kuşağı %40 oranında haber içeriği beğenirken, genç kuşak olan Z kuşağı %3,7 oranında haber içeriği beğeniyor. İki kuşak arasında sosyal medya tercihleri açık ara belli oluyor. Gençler birbirleriyle video ve müzik içerikleriyle buluşuyor.

Kuşaklarda Twitter Kullanımı

Sosyal medya platformlarında Twitter 4.sırada yer alıyor. Araştırmaya göre Twitter kullanım oranları şöyle;

  • Baby Boomer Kuşağı %7
  • X Kuşağı %3
  • Y Kuşağı %7
  • Z Kuşağı %0

Kuşaklar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?-Kaynak: Haber Global YouTube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir