Altın, ABD Enflasyon Endişeleri Sap Talebi Nedeniyle Haftalık Kayba Gidiyor

Altın, ABD Enflasyon Endişeleri Sap Talebi Nedeniyle Haftalık Kayba Gidiyor

Altın, ABD Enflasyon Endişeleri Sap Talebi Nedeniyle Haftalık Kayba Gidiyor

Altın, yatırımcıların metalin aylardır süren yükselişinin ardından kar elde etmesiyle son altı haftanın ilk haftalık kaybına doğru ilerliyor.

Külçe, Şubat ayının ortasındaki en düşük seviyesinden bu yana yaklaşık %17 oranında değer kazandı ve Fed’in para politikasını gevşeteceğine dair beklentilerin azalmasına rağmen bir dizi yeni zirveye ulaştı. Bu değişim, geleneksel olarak külçe üzerinde engel oluşturan dolar ve Hazine tahvil getirilerine yardımcı oldu. Cuma günü açıklanan taze enflasyon verileri, yüksek faiz oranlarının şimdilik kalıcı olduğu görüşünü güçlendirdi.

Metalin güçlü performansı, merkez bankası alımları, Çin de dahil olmak üzere bazı Asya pazarlarında artan ilgi ve yatırımcıların yapışkan enflasyona karşı koruma arayışında olma ihtimaliyle bağlantılı.

Saxo Bank AS emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altının “uzun süredir gecikmiş, nispeten agresif ancak sağlıklı bir düzeltme yaşadığını” söyledi.

Fed’in tercih ettiği temel enflasyon göstergesi Mart ayında %0,3 ve bir önceki aya göre %2,8 arttı. Cuma günü yayınlanan hükümet verileri, bu yılın başlarındaki rakamların da hafif yukarı yönlü revize edildiğini gösterdi.

Art arda üç aydır devam eden endişe verici enflasyon verileri, merkez bankasının yüzde 2 hedefine doğru ilerlemenin durduğunu gösteriyor ve ilk faiz indiriminin daha da ileriye itildiğini gösteriyor. Yatırımcılar bu yıl Kasım ayından itibaren bir veya iki faiz indirimi bekliyor ancak Fed’in 2024’te borçlanma maliyetlerini hiç düşüremeyeceğine dair endişeler artıyor.

TD Securities’in küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek, “Tüccarların devam eden verileri beklenenden daha iyi fiyatladığını belirtmek gerekir, bu nedenle bugün yüksek enflasyona ve verilere altının tepkisi çok sınırlı oldu” dedi. ABD verilerinin sürpriz bir şekilde aşağı yönlü gelmesiyle altının Batı dünyasında yatırımcıların ilgisini çekmesi beklenebilir; bununla birlikte Çin’deki alımla birlikte 2.500 dolar veya daha yüksek bir seviyeye doğru bir hareket “makul olabilir” dedi.

En son iki hafta önce gün içi rekoruna ulaşan spot altın, New York saatiyle 12:33 itibarıyla yüzde 0,2 artışla ons başına 2.336,08 dolardan işlem gördü. Bu, bu haftaki düşüşünü Aralık ayından bu yana en büyük düşüş olan %2,3’e taşıdı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,3 yükseldi. Gümüş, platin ve paladyumun tümü kayıplar yaşadı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Yorum yapın