Kredi Kartı Kullanımında Hızla İlerliyoruz

Kredi Kartı Kullanımında Hızla İlerliyoruz yazımızda alışveriş hayatımızın vazgeçilmezi olduğu bir gerçek, bir o kadar da kredi kartları kullanılıyor. Birçok kişi birden çok kredi kartı kullanıyor. Peki, kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kredi Kartı Kullanımında Artış Yaşanıyor

Birçok tüketicinin cüzdanında en az 2,3 ve daha fazla sayıda kredi kartı bulunuyor. İnsanlar ay sonunu getiremedikleri için kartlara yükleniyorlar. Taksit sayısınında çok fazla olabilmesi neticesinde, insanlar yeteri kadar paraları olmasa bile geleceklerini taksitlendiriyorlar. Bankalararası kart merkezine göre; son 5 yılda kredi kartı ile işlem adeti %44 arttı. Ocak-Haziran döneminde kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre, %20’lik artışla 455 milyar liraya ulaştı.

TBM Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konu hakkında şöyle konuştu: ” Kredi kartı tüm dünyada ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Finansal okur yazarlığı düşük olan bizim gibi ülkelerde adeta kredi kartı, kredi enstrümanı olarak görülüyor. Kredi kartı, aylık hane halkı bütçesini denkleştirmek için kullanılıyor. Ülkemizde kullanımda 62 milyonun üzerinde kredi kartı bulunmaktadır. 15 yaşın altındakileri çıkardığımızda her vatandaşın cebine 1 tane kredi kartı düşüyor. Kredi kartıyla yapılan ödemeler, neticede kişinin borçlandığı anlamına gelir. Özellikle kredi kartıyla sürekli taksitli alışveriş yapanlar bütçelerini denkleştiremez noktaya geldi. Kişilerin dikkatli olması ve bankaların acımadan haciz gönderebileceklerini unutmamaları gerekiyor.”

Kredi Kartıyla İlk 6 Ayda En Çok Yemek Alındı

Bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın ilk 6 aylık dönemine göre kredi kartı satışlarında %5’lik artış yaşandı. Kredi kartlarıyla yemek sektöründe 6 ayda 22,5 milyar, havayollarında 13,5 milyar, konaklamada 9,5 milyar ve kuyumculukta 8,5 milyarlık ödeme yapıldı.

İnternetten kartlı ödemelerde bu yıl %41 oranında arttı. Yıl sonunda harcamanın 200 milyar liraya ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Kredi Kartı Kullanımında Hızla İlerliyoruz-Kaynak: Haber Global YouTube

Yorum yapın