İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Külçe Altın ETF’leri Madencilerden Daha mı İyi?

Külçe Altın ETF’leri Madencilerden Daha mı İyi?

Altın Yatırımı

Külçe Altın ETF’leri Madencilerden Daha mı İyi?

Külçe Altın ETF’leri Madencilerden Daha mı İyi?

En büyük külçe altın ETF SPDR Gold Shares GLD, Gold Miners Equity ETF GDX’in %3,7’lik kayıplarına karşı bu yıl %3,4 arttı. GLD fonu, madencilerin ETF GDX’inde görülen %13,4’lük kayıplara karşı son üç ayda (18 Ağustos 2023 itibariyle) %3,6 kaybetti. Bu yazıda, eğer altın alanında oynamak istiyorsanız, külçe ETF’lerin şu anda neden madencilerden daha iyi yatırımlar olduğunu anlatacağız.

Külçe Altın Yatırımlarının Fırsatları ve Zayıflıkları

Amerika’da Enflasyon, 2022’nin ortalarındaki 40 yıllık zirvesinden önemli ölçüde düştü. Bu nedenle, bu yıl daha az şahin bir Fed, külçe altın fiyatlarına çok ihtiyaç duyulan desteği sağladı. Altın fiyatları faiz oranlarına ters hareket etme eğilimindedir. Faiz oranları düştüğünde, tahvil gibi faiz getiren yatırımlarla daha avantajlı bir şekilde rekabet ettiği için faiz getirmeyen altın daha cazip hale gelir.

Altına olan fiziki talep, merkez bankası alımları ve tüketici talebiyle güçlü kalmaya devam ediyor. Gelişmekte olan piyasalardan merkez bankaları, metalin kalıcı değerine duydukları güveni yansıtarak, altın satın alarak rezervlerini çeşitlendirmeye devam ediyor.

Metal, güvenli liman varlıkları olarak görülüyor. ABD bankacılık sektörü, potansiyel not indirimleriyle ve Çin’in kötü durumdaki gayrimenkul sektöründen kaynaklanan olası bulaşmayla mücadele ederken, piyasada geniş tabanlı bir çöküş görebiliriz. Bu gerçekleşirse, külçe altın, riskten uzak ticaret hissiyatı nedeniyle değer kazanabilir.

Bununla birlikte, enflasyon, Fed’in istediği %2 seviyesinin oldukça üzerinde kalmaktadır. Fed üyeleri, enflasyonda daha fazla faiz artışına neden olabilecek yukarı yönlü riskler görüyor. Bu, daha yüksek hazine getirilerine ve doların karşısında gidecek olan doların gücünün artmasına neden olabilir.

Invesco DB Precious Metals Fund DBP ve abrdn Physical Gold Shares ETF SGOL geçen hafta sırasıyla %1,1 ve %1,2 değer kaybetti.

Madencilerin Acısı

Yüksek petrol fiyatları olumsuzdur. Madencilik şirketlerinin üretim maliyetlerinin %50’si enerji fiyatlarıyla yakından bağlantılı. Bu yılki ılımlı yükselişin ardından ham petrol fiyatları 80$ civarında seyrediyor. WTI ham petrol ETF USO, son üç ayda %13.7 arttı. Bu, altın madencilerinin faaliyet marjları için sorun yaratmalı.

Kazançlar karışık ve aşağı yönlü. Newmont Corporation NEM, düzeltilmiş kazancın hisse başına 33 sent olduğunu bildirdi ve bu, Zack’in Konsensüs Tahmininin 39 sent gerisinde kaldı. Şirketin 2.683 milyon $’lık geliri, Zacks’in 2.870.1 milyon $’lık Mutabakat Tahminini de kaçırdı. Barrick Gold Corporation GOLD karışık sonuçlar verdi. Düzeltilmiş kazançlar beklentileri aşarken, gelirler aynı şeyi kaçırdı.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: zacks

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir