Külah Tatlısı Yapımı

Külah Tatlısı

Mutfak

Külah Tatlısı yazımızda pratik bir tatlı olan milföy hamuru, sıvı krema ve puding kullanarak yapacağınız Külah Tatlısı Yapımı yazdık.

Külah Tatlısı Tarifi

Malzemeler

  • Milföy hamuru
  • 2 paket sıvı krema
  • 1 paket pişmeyen puding (çabuk puding)
  • Antep fıstığı

Yapımı

Külah Tatlısı Yapımı
Sarma

Milföy hamurunu tezgaha açın. Hamurdan birer cm kalınlığında boydan boya kesin. Demir külah kalıbın sivri kısmından hamur dilimlerini sarmaya başlayın. Milföy hamur dilimini külahın etrafında döndürün. Hamurları birbirinin üzerine gelecek şekilde sarın. Bu şekilde külah görünümünü alacaklardır. Milföy hamuru bittikten sonra diğer hamurla sarmaya devam edin. Külahı bu şekilde sardıktan sonra yağlı kağıt serilmiş tepsiye koyun. Sararken demirin gözükmemesine dikkat edin, bu yüzden sarmış olduğunuz hamur kesimlerinin aralarında boşluk olmamalıdır. Diğer tüm hamur şeritlerini külahlara sarın.

Tüm külahları tepsiye dizin ve 180 derecelik fırında kızarana kadar milföy külahları pişirin. Yaklaşık 30 dakika kadar piştikten sonra hamurları fırından çıkartın ve soğuması için bekletin. Milföy hamurları soğuduktan sonra içindeki demir kalıpları çıkartın.

Kreması için bir cam kaba 2 paket soğuk sıvı krema dökün. 1 paket pişmeyen puding ilave edin. Malzemeleri mikser ile çırpın. Kremayı buzdolabında bekletin. Krema soğuduktan sonra kremayı sıkma torbasına yerleştirin. Torbanın ucunu makasla kesin.

Kremayı külahların içine sıkın. Bir kaseye Antep fıstığı parçacıkları koyun ve külahı buna bandırın. Külah tatlısını servis edebilirsiniz.

Nefistarifler YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir