You are currently viewing Sirke İle Doğal Temizlik
Sirke

Sirke İle Doğal Temizlik

  • Post author:
  • Post category:Sağlık / Yaşam
  • Reading time:4 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:4 Mayıs 2020

Sirke İle Doğal Temizlik yazımızda evlerde kimyasal temizleyiciler yerine sirke kullanımının faydasını ve sağlıklı temizliğin sirke ile oluşmasını yazdık.

Sirke İle Doğal Temizlik Yapın

Sirke hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz çok faydalı bir maddedir. İçerek tüketebileceğimiz gibi temizlik ve kozmetik ürünü olarak da kullanılmaktadır. Evinizin her köşesinde sirkenin sağlayacağı mutlaka bir fayda bulunmaktadır. İçinize sinen bir temizlik yapmak için sirkeyi rahatlıkla temizlikte kullanabilirsiniz. Çamaşır yıkarken yumuşatıcı olarak sirke kullanabilirsiniz. Kimyasal yumuşatıcılar yerine sirke kullanımı sağlık açısından daha iyidir. Yumuşatıcı gözüne sirke koyduğunuzda çamaşırlarınız yumuşacık olacaktır. Sirke burada çamaşırların yıkanmasını sağlayan suyun içinde bulunan kireci engelleyecektir. Bu şekilde de çamaşırların sertleşmesi engellenecek ve çamaşırlar yumuşacık olacaktır.

Bulaşık makinesinde ise bulaşıkların parlaması için makinenin gözüne kimyasal parlatıcılar koyulmaktadır. Bu kimyasal parlatıcılar yerine aynı şekilde sirke koyarsanız suyun kireci bozulmuş olur ve bulaşıklar güzelce parlar. Sirke aynı zamanda kireç çözücü olarak çalıştığı için yemek ve deterjan atıklarını da bulaşıklardan temizleyecektir. Tabakları, bardakları, kaşıkları, çatalları ve bıçakları ne kadar çok kullandığımızı düşünürsek sağlık açısından sirkenin önemi daha iyi anlaşılır. Tüm bulaşıklar sağlıklı bir şekilde durulanmış olur.

Organik Elma Sirkesi

Banyoda Sirke İle Temizlik

Kişisel temizlikte de sirke kullanılması faydalıdır. Duş yaparken kullanılan kimyasal kozmetik ürünleri de temizliği tam anlamıyla sağlayamaz. İçinde sentetik ürünleri barından temizlik ürünleri kolay kolay vücuttan gitmemektedir. Bir maşrapa suyun içine biraz sirke döktükten sonra duştan çıkmadan önce başınızdan aşağıya dökün, saçlarınızı ve vücudunuzu bu suyla yıkadıktan sonra durulanmadan banyodan çıkın. Bu şekilde sirke kokmazsınız ve tertemiz olursunuz. Saçlarınızda ipek gibi yumuşacık olur. Burada da kireci yok eden sirke devreye girmektedir. Sirkeyle durulandıktan sonra üzerinizdeki kötü enerjilerde gidecektir. Banyo aletlerinin lekelerini de sirkeli suyla temizleyebilirsiniz.

Organik Elma Sirkesi

Gıdaların Temizliğinde Sirke

Halıları da sirke ile sildiğiniz de hem temizlenirler hemde pırıl pırıl olurlar. Mutfak tezgahları da sirke ile silebilirsiniz. Ekmek kesme ve diğer kesme tahtalarını da sirke ile temizleyin. Camlarınızı sirke katılmış suyla silin. Tarım ilaçları kullanılmış meyveleri de sirkeli suyla temizleyebilirsiniz. Sadece suyla yıkamak meyvelerin temizliği için yeterli olmayabilir. Sirkeli suda yıkanan sebze ve meyvelerin ömürleri de uzamaktadır.

Sirke iştah açar, ağız kokusunu giderir, ağızdaki bakterileri önler, bir sürü hastalığı da iyi gelir. Sirke binlerce yıldır insanların yanında çok faydalı olmuştur. Sirkenin değdiği yerlerde mikrop ve bakteriler ölmektedir. Ev yapımı sirkeyi her zaman yapın.

Sirke İle Doğal Temizlik-Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın