Japonya'da Tüketici Enflasyonu Yüzde 3,7

Japonya Enflasyonu Düşürmek İçin 113 Milyar Dolarlık Paket Hazırlıyor

Ekonomi ve Para Haber

Japonya Enflasyonu Düşürmek İçin 113 Milyar Dolarlık Paket Hazırlıyor

Japonya Enflasyonu Düşürmek İçin 113 Milyar Dolarlık Paket Hazırlıyor

Japonya hükümeti perşembe günü, 17 trilyon yenden (113 milyar dolar) fazla harcamayı içerecek enflasyondan kaynaklanan ekonomik darbeyi hafifletmek için bir önlem paketi hazırladı; bu, ülkenin zaten perişan olan mali durumunu daha da kötüleştirebilecek bir hamle.

Kabine tarafından onaylanan plana göre hükümet, harcamaların bir kısmını finanse etmek için mevcut mali yıl için 13,1 trilyon yen tutarında ek bir bütçe hazırlayacak.

Yerel yönetim harcamaları ve devlet destekli krediler de dahil olmak üzere paketin büyüklüğü toplam 21,8 trilyon yen olacak.

Perşembe günü hükümet ve iktidar partisi yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda konuşan Kishida, “Japonya ekonomisi otuz yıldır ilk kez yeni bir aşamaya geçmek için büyük bir fırsat görüyor” dedi.

“Bu nedenle şirketlerin kârlılığını artırmalarına ve ücretleri artırmak için gelir elde etmelerine yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.

Pakette gelir ve konut vergilerinde geçici kesintiler, düşük gelirli hanelere ödemeler ve benzin ve elektrik faturalarını azaltmaya yönelik sübvansiyonlar yer alıyor.

Hükümet tahminine göre harcama planı, Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılasını (GSYİH) önümüzdeki üç yıl içinde ortalama %1,2 civarında artıracak

Benzin ve kamu hizmetleri sübvansiyonlarının etkisinin, genel tüketici enflasyonunu gelecek yılın Ocak ve Nisan ayları arasında yaklaşık yüzde 1,0 puan aşağı çekeceği belirtildi.

Artan hammadde maliyetleriyle desteklenen enflasyon, bir yıldan fazla bir süredir merkez bankasının yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalarak tüketim üzerinde baskı yarattı ve Kovid-19’un bıraktığı yaralardan gecikmiş bir iyileşme gösteren ekonominin görünümünü gölgeledi.

Artan yaşam maliyetinin kısmen Kishida’nın onay oranlarını düşürmesinden ve hane halkının acısını hafifletmek için adımlar atması yönünde başbakan üzerinde baskı oluşturmasından sorumlu tutuluyor.

Analistler, vergi kesintileri ve ödemelere harcanacak yaklaşık 5 trilyon yen’in tüketimi ve Japonya’nın ekonomik büyümesini artırmada çok işe yarayıp yaramayacağından şüpheli.

Japonya Merkez Bankası’nın eski yönetim kurulu üyesi ve şu anda Nomura Araştırma Enstitüsü’nde ekonomist olarak görev yapan Takahide Kiuchi, önlemlerin GSYH’yi yıl için sadece %0,19 oranında artırmasını bekliyor.

“Bu çok uygun maliyetli olmayan bir politika” dedi. “Japonya’nın üretim açığının Nisan-Haziran aylarında pozitife dönmesiyle birlikte ekonominin ilk etapta bir teşvik paketine ihtiyacı yok.”

Pakette ayrıca, stratejik olarak önemli görülen alanlara yatırım yapan firmalara vergi indirimleri gibi tedarik zincirlerini ve kilit teknolojileri güçlendirmeye yönelik önlemler de yer alıyor.

Harcama, hükümeti daha fazla tahvil ihraç etmeye zorlayabilir ve ekonomisinin iki katı büyüklüğünde, büyük ekonomiler arasında en büyüğü olan Japonya’nın balonlaşan kamu borcunu artırabilir.

Reuters anketine göre, artan enflasyon ve Çin’deki yavaşlamanın tüketim ve ihracat üzerinde olumsuz bir etkisi olması nedeniyle, Japonya ekonomisi Nisan-Haziran aylarındaki muhteşem büyümenin ardından üçüncü çeyrekte muhtemelen daraldı. Temmuz ayında reel ücretlerin düşmesi, merkez bankasının iç talebin ülkeyi istikrarlı bir toparlanma yolunda tutabileceği yönündeki tahminlerine ilişkin şüpheleri artırıyor.

Japonya Enflasyonu Düşürmek İçin 113 Milyar Dolarlık Paket Hazırlıyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir