İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Google, Donanım ve Sesli Asistan Ekiplerinde Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı

Google, Donanım ve Sesli Asistan Ekiplerinde Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı

Google, COVID-19 Nedeniyle Ofise Dönüş

Google, Donanım ve Sesli Asistan Ekiplerinde Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı

Google, Donanım ve Sesli Asistan Ekiplerinde Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı

Alphabet Inc.’in Google’ı, maliyetleri düşürme çabasını sürdürürken dijital asistanı, donanım ve mühendislik ekiplerinde çalışan yüzlerce personeli işten çıkarıyor.

Etkilenen çalışanlar arasında ses tabanlı Google Asistan ve artırılmış gerçeklik donanım ekibinde çalışanlar da vardı. Şirket, şirketin merkez mühendislik organizasyonundaki çalışanların da kesintilerden etkilendiğini söyledi.

Bu azalmalar, Google’ın ana arama biriminin Microsoft Corp. ve ChatGPT‘nin yaratıcısı OpenAI‘nin rakip yapay zeka tekliflerinin yarattığı baskıyı hissetmesiyle ortaya çıktı. Yatırımcılarla yapılan görüşmelerde Google yöneticileri, kesinti yapabilecekleri yerleri belirlemek ve en büyük önceliklerine yatırım yapmak için kaynakları serbest bırakmak için operasyonlarını inceleme sözü verdi.

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, “2023’ün ikinci yarısı boyunca bazı ekiplerimiz daha verimli olmak, daha iyi çalışmak ve kaynaklarını en büyük ürün önceliklerine göre hizalamak için değişiklikler yaptı” dedi. “Bazı takımlar, küresel çapta bazı rol elemelerini de içeren bu tür organizasyonel değişiklikleri yapmaya devam ediyor.”

Arama devindeki işçiler, ana şirket Alphabet’in küresel işgücünün %6’sından fazlasını oluşturan yaklaşık 12.000 kişiyi işten çıkaracağını söylediği geçen yılın Ocak ayından bu yana gergin durumda. Bu, Silikon Vadisi’ne şok dalgaları gönderdi. Ancak şirket, işe alım, haber ürünleri ve Waze harita uygulamasına odaklanan ekiplerdeki işten çıkarmalar da dahil olmak üzere 2023 yılı boyunca daha küçük düzeltmeler yapmaya devam etti.

Ocak 2023’teki büyük kesintiler Alphabet CEO’su Sundar Pichai tarafından telgrafla bildirilirken, mevcut bir çalışan ve eski bir çalışana göre bu yılki kesintiler başkan yardımcıları ve insan kaynakları gibi alt düzey liderler tarafından iletildi.

Amazon.com Inc. ayrıca bu hafta Prime Video ve stüdyo işinde yüzlerce çalışanı işten çıkardı ve bu da Silikon Vadisi’nde yeni bir büyük işten çıkarma turunun olup olmadığı konusunda soruları gündeme getirdi.

İşten çıkarmaları ilk olarak Semafor Google Asistan ekibine bildirirken, 9to5Google da donanımdaki yeniden yapılanmayı ilk olarak bildirdi. Şirket, etkilenen personelin haberi almaya başladığını ve Google’ın başka yerlerindeki açık pozisyonlara başvurma fırsatına sahip olacaklarını söyledi.

Bazı çalışanlarını temsil eden Alphabet İşçileri Sendikası, eski adıyla Twitter olarak bilinen X sosyal ağında yayınlanan bir bildiride işten çıkarmaları eleştirdi.

Grup, “Üyelerimiz ve ekip arkadaşlarımız, kullanıcılarımıza harika ürünler geliştirmek için her gün çok çalışıyor ve şirket, her çeyrekte milyarlar kazanırken iş arkadaşlarımızı kovmaya devam edemez” dedi. “İşlerimiz güvende oluncaya kadar mücadeleyi bırakmayacağız!”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir