Avrupa Ülkelerinde Kitap Okuma

Gerçek Dostlar Kitaplardır

Kişisel Gelişim

Gerçek Dostlar Kitaplardır yazımızda iki kişi arasında geçen konuşmada günümüz insanların yalancı dostluklarından kurtulup kitaplarda bulunan dostluğu yazdık.

Gerçek Dostlar İnsanlar mı, Kitaplar mı?

A-Aziz dostum, bilir misin şu yeryüzünde tek eğlencem kaldı: Okumak. Gerçek dostlarımda kitaplarımdır artık. Dediğin gibi “İyi bir kitap, kişinin en iyi arkadaşıdır.”

B-Öyledir öyle olmasına da sana ne oldu? Sen pek severdin arkadaşlarını ve de onlarla birlikte bir şeyler yapmayı. Şimdi ise “gerçek dost kitaplar” dersin.

A-Bazı şeyler vardır ki yaşanmadan bilinmez. Ben de bazı şeyleri yaşadıkça gördüm ve yaşadıkça tanıdım insanları. İnsanları tanıdıkça da onlardan uzaklaştım.

B-Seni insanlardan uzaklaştıran neydi?

A-Bir masa düşün ki, üzerinde yiyecek ve içecekten çok riyakarlık var. Riyakarlığın ekmek gibi yenilip su gibi içildiğini gördüm. Onun bunun arkasından konuşmanın adını da muhabbet koymuşlardı. Sonra senin dediğin söz geldi aklıma.

B-Benim dediğim söz?

A-Evet, senin sözün! “İnsan, insanı tanıdıkça yalnızlaşmaz, bilakis çevresi daha çok kalabalıklaşır: şayet bir kitapla dost olursa.”

B-Lakin dikkat etmen gereken bir nokta var. Nasıl ki arı her çiçekten bal almıyorsa her kitap da okunmaz. Kitabın da ikiyüzlüsü vardır. Dost gibi gözükür, ama düşmandır. Bundan dolayı seçerek okumalısın.

A-Seçerek okumaya çalışıyorum. Seçerek okuduğum kitapların verdiği ayrı bir his var, bunu hissedebiliyorum. Sanki ben onları elime almıyorum da onlar beni huzur dolu kollarıyla sarıp sarmalıyor.

B-Dediğin şey pek mühimdir. Eğer bir kitap, insanı kucaklamıyorsa, onu uyarıp doğru yolu göstermiyorsa elden bırakılmalıdır.

Gerçek Dostlar Kitaplardır-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir