İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Ferrari SF90 XX, Sokağa Çıkmaya Uygun 1.016 HP’lik Bir Pist Çığlıkçısıdır

Ferrari SF90 XX, Sokağa Çıkmaya Uygun 1.016 HP’lik Bir Pist Çığlıkçısıdır

Ferrari SF90 XX, Sokağa Çıkmaya Uygun

Ferrari SF90 XX, Sokağa Çıkmaya Uygun 1.016 HP’lik Bir Pist Çığlıkçısıdır

Ferrari SF90 XX, Sokağa Çıkmaya Uygun 1.016 HP’lik Bir Pist Çığlıkçısıdır

Ferrari LaFerrari, McLaren P1 ve Porsche 918 Spyder’ın, plug-in hibrit güç aktarma organları için gerçek anlamda poster otomobiller haline geldiği 2013’ten bu yana, bu düzenek, daha fazla enerji elde etmek isteyen yüksek performanslı otomobil üreticilerinin fiili tercihi oldu. Aptalca hız ve ciddi verimliliğin alışılmadık birleşiminden mümkün olduğu kadar.

Maranello’nun bu konudaki en son değişiklikleri, markanın müşterilere yönelik ultra özel XX yarış programına şapka çıkaran, SF90’ın (2019’da piyasaya sürülen) sınırlı üretim yan ürünleri olan Ferrari SF90 XX Stradale ve Spider‘dır. 599XX EVO ve FXX-K EVO. Şimdi ilk kez XX terminolojisi sokaklarda yasal yayınlarda yer alıyor.

Orijinal SF90 ile karşılaştırıldığında, yeni varyantlar hibrit mimariden 30 bg daha fazla güç çıkarıyor ve dört litrelik çift turboşarjlı V-8 ve 7,9 kWh güç kaynağıyla beslenen üç elektrik motorundan her biri için toplam çıkışı 1.016 bg’ye çıkarıyor. pil. Sonuç, sıfırdan 60 mil/saat hıza 2,0 saniyenin biraz üzerinde bir sürede hızlanma ve 199 mil/saat azami hızdır. Artan güç kazanımı, daha yüksek, daha ısrarcı bir egzoz sesi, daha agresif şanzıman programlaması ve kaportaya monte edilmiş iki havalandırma deliğinden havayı püskürten yeniden yapılandırılmış öne monteli radyatörler aracılığıyla ek soğutma ile artırılır.

Ancak asıl hikaye aerodinamiğe ve büyük ölçüde sabit arka kanattan kaynaklanan 1.168 poundluk şaşırtıcı bastırma kuvvetine odaklanıyor; bu, 1990’ların ortasındaki F50’den bu yana seri üretim Ferrari’de görülen ilk kanat. Arka bagaj kapağındaki otomatik olarak eğilen kapak, ekstra stabilite gerektiğinde hava akışını gizlice kanada doğru yönlendirerek standart modele göre iki kat daha fazla bastırma kuvveti sağlar. İronik bir şekilde, bu maksimum sokak performansındaki koltuk sürem halka açık yollardan ziyade tamamen Ferrari’nin Fiorano’daki özel test pistinde geçiyor.

Aracın etkileyici şekilde tasarlanmış Bridgestone yağmur lastiklerine rağmen yağış, performans sınırlarına yaklaşma şansını bile ortadan kaldırıyor, ancak otomobilin gelişmiş elektronik aksamının müstehcen miktardaki gücü yönetme şekli, sonuçta sürücüyü bir kahraman gibi gösteriyor. Dört köşenin tümüne yönelik güç aktarımı sağlayan aktarma organları yönetim sistemine ve stabilite için ayrı ayrı tekerlekleri seçici olarak frenleyen altı eksenli ABS sistemine güvenen SF90 XX, Fiorano’nun 14 doymuş virajını yumuşak güç dağıtımıyla dağıtır ve bu da yalnızca daha hoşgörülü virajlarda yumuşak kaymalara yol açar. sürüş modları.

Gövdeye gelince, ön ve arka çamurluklardaki üçlü havalandırma delikleri, uzatılmış kuyruk ve tek LED ışık şeridi, vahşice hızlı bir şeyin garip bir şekilde zarif görünmesini sağlamak için çalışıyor. Kokpite girdikten sonra gelenekçiler hala direksiyon simidinin alt kısmındaki dokunsal Motor Çalıştırma düğmesine basacaklardır. Ancak EV olmayan bir ortamda etkinleştirildiğinde, çift turbolu V-8, karşı çıkanlara güven verici (neredeyse iğrenç) analog bir egzoz şarkısıyla yanıt veren güçlendirilmiş bir ses çıkarır.

Core Ferraristi, SF90 XX’i yalnızca pist misyonundan sapmakla kalmayıp, aynı zamanda hibridizasyonun bir parçası olarak 12 silindirden de uzaklaşmasıyla eleştirecek. Ancak modeldeki 799 Coupe ve 599 Spider’ın her birinin (fiyatları sırasıyla 885.000 Dolar ve 990.000 Dolar) zaten söylenmişken, Ferrari’nin takıp çıkarma gücü var.

Kaynak: robbreport

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir