Anasayfa » Kişisel Gelişim » En Yaygın Ofis Çalışanı Türleri

En Yaygın Ofis Çalışanı Türleri

En Yaygın Ofis Çalışanı

En Yaygın Ofis Çalışanı Türleri yazımızda iş psikolojisi uzmanı Dr. Lynda Shaw’ın ofis içerisinde en çok görülen çalışan türlerini araştırdığı ve kişilik analizinin iş yaşamında nasıl başarı getirdiğini yazdık.

En Yaygın Ofis Çalışanı Türleri-10 Tip

İş psikolojisi uzmanı Dr. Lynda Shaw’ın yaptığı araştırmaya göre, ofislerde farklı karakterlerde 10 çeşit insan bulunmaktadır. Genel olarak insanlar ofislerde 10 ayrı kategoriye girmeye eğilimlidir. En popüler ve en az popüler insan tiplerini de belirlemiştir.

Ofis Çalışan Tipleri

Grafter denilen kişiler ofislerde en saygın kişiler olmuştur. Bu kişiler kafasını alçaltır ve güvenilir olduklarını karşısındakine gösterir. Bu kişiliğe sahip olanlar ofiste liderlik yaparlar. Güvenilir olmaları onlara saygıyı arttırır. Bunun aksine büyük konuşanlar tam tersi sevilmeyen ofis çalışanları olarak görülmektedir.

Mikromanager ismi verilen bu kişiler ofistekiler tarafından pek sevilmezler. Mikromanager denilen kişiler ofis içerisinde en çok yardıma ihtiyaç duyulan kişiler olarak görülmektedir. Bu kişiler en zor anlaşılan kişilerdir. Her şeye ve herkese karşıdırlar.

Sohbet kutusu denilen kişiler ise sürekli olarak sohbet açarlar ve diğerleri ile sohbet, muhabbet etmekten geri durmazlar. Bildikleri ne varsa paylaşmaktan çekinmezler.

İşkolik bir diğer ofis çalışanı türüdür. Sohbet kutusu kişiliğinden sonra işkolikler en çok görülen kişilerdir. İşkolikler iş yerine en önce giren ve en son çıkan kişilerdir. Pek uyudukları görünmez.

Komedyen türünde olanlar her zaman komedyenlik yapmak isterler. Ofis içerisinde olan etkinliklerde tüm dikkatler onların üzerinde olur.

Büyük konuşmacı kişiliğine sahip ofis çalışanları her zaman son anda başarılı işler yaparlar. Bunu diğer çalışanlara hissettirirler.

Yetki veren ofis çalışanları en kısa sürede işleri diğerlerine aktaran kişilerdir.

Duvar çiçekleri ise başları önde olur, utangaçtırlar ve emekli durumundadırlar.

Büyüleyici kişiler ise konuşma yetenekleri çok iyidir, problemlerden kolaylıkla sıyrılırlar ve diğer çalışanlara yardım ederler.

Hokkabazlar ise birden fazla işi yapabilirler ve işleri kolay görünür halde getirirler.

Beykoz Üniversitesi Lisans Bölümleri İçeriği

Kişilik Analizinin Yapılmasının Yararı

Dr. Premier Lynda Shaw, her insanın farklı kişilikleri olduğunu ve kişiliklerini hem şirketlerde hemde yaşamında gösterdiğini vurguluyor. Bu farklılıkları iyi bilmek, onlara karşı verilecek tepkileri de ayarlayabilmemizi sağlayacaktır. Bir olaya karşı her insan aynı davranışı göstermeyeceği için, kişilikleri ayırmalı ve ona göre davranmalıyız.

En Yaygın Ofis Çalışanı Türleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir