En Hızlılar-Bilgisayar Sunway-TaihuLight

En Hızlılar Listesi

Bilim ve Teknoloji Haber Yaşam

En Hızlılar Listesi yazımızda en hızlı bilgisayar, karanın en hızlı hayvanı, gökyüzünün en hızlı hayvanı, denizin en hızlı hayvanı, en hızlı mobil interneti ve sabit interneti olan ülkelerin listesini yazdık.

En Hızlılar

En Hızlılar-Bilgisayar Sunway-TaihuLight

1.En Hızlı Bilgisayar

En hızlılar listesinde dünyanın en hızlı bilgisayarı Çin’de bulunan Sunway-TaihuLight’tır. Saniyede 125 petaflopluk işlem gücüyle çalışmaktadır. Dünyanın en hızlı ikinci bilgisayarı da Çin’li Tianhe-2’dir. Sunway-TaihuLight, yaklaşık 10.7 milyon çekirdeğe karşılık gelen 41 bin çip ve 260 işlemci çekirdeğine sahiptir. 100 petaflopluk işlem gücünü geçebilen ilk bilgisayardır. 1 petaflop, saniyede 1 katrilyon işlem yapmak anlamına gelmektedir. Sunway-TaihuLight’in RAM (bellek) kapasitesi ise 1.310.720 GB’dır.

En Hızlılar Listesi Hayvan Çita

2.Karanın En Hızlı Hayvanı

Karada yaşayan en hızlı hayvan Çita’dır. Yetişkin bir çitanın saatteki hızı 115 km olabilmektedir. Çita, memeliler sınıfına girmektedir. Çita 0-108 km/saat hızı 3.1 saniyede çıkabilmektedir. Bu hızlanmayı dünyanın en pahalı araçları yapabilmektedir. 460 metre koştuktan sonra vücut ısısı 46 dereceye yükselmektedir. Avını yakalarken sürdürmüş olduğu koşu, 1 dakikadan az sürmektedir. Tam hızındayken çitanın her adımı arasındaki mesafe 15 metreye kadar çıkmaktadır.

En Hızlılar Listesi Kuş Gökdoğan

3.Gökyüzünün En Hızlı Hayvanı

Uçan hayvanların en hızlısı ise Gökdoğan’dır. Gökdoğan, bir karga büyüklüğündedir. Alacadoğan veya Pregrine Şahini olarak tanınmaktadır. Saatteki hızı ise 322 km’ye kadar çıkabilmektedir. Gökdoğan’ın ölçülen en yüksek hızı 389 km/saattir. En hızlı uçan makine X-43 adında bir uçaktır. Saatteki hızı ise 12.144 km’dir.

En Hızlılar Listesi Balık Yelken Balığı

4.Denizlerin En Hızlı Hayvanı

Denizlerin en hızlı balığı Yelken balığı’dır. Yelken balığı saatte 110 km hız yapabilmektedir. Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yaşamaktadırlar. Ortalama ömürleri 13 yıldır. 270 cm’e kadar boyları uzamaktadır. Ağırlıkları ise 100 kilo kadardır. Dünyanın en hızlı gemisi olarak bilinen Francisco, 59 bin beygir gücünde jet motorlara sahip olmasına karşın saatte 109 km hız yapabilmektedir.

Yeni Neslin Telefon Sevgisi

5.En Hızlı Mobil İnterneti Kullanan Ülke

120 ülke arasında yapılan araştırmaya göre mobil internet hızı en yüksek olan ülke Norveç’tir. Norveç’te mobil internet hızı 62.66 Mbps indirme hızı ve 17.38 Mbps yükleme hızı bulunmaktadır. Türkiye ise bu listede 32.sırada yer almaktadır.

Wifi Mesh

6.En Hızlı Sabit İnterneti Kullanan Ülke

120 ülke arasında yapılan araştırmaya göre sabit internet hızı en yüksek olan ülke Singapur’dur. Singapur’un internet hız ortalaması 153.85 Mbps (Download), yükleme hızı ise 166.24 Mbps (Upload)’dir. Türkiye ise bu listede 84.sırada yer almaktadır. İndirme hızı ortalama 16.30 Mbps ve yükleme hızı ortalama 4.81 Mbps’dir. Mobil internet hızı, sabit internet hızımızdan daha iyidir.

En Hızlılar Listesi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir