You are currently viewing Tek Hedef Olarak Belirlenen Şeylerin Uzun Sürmesi
İstanbul'un Fethi

Tek Hedef Olarak Belirlenen Şeylerin Uzun Sürmesi

Tek Hedef Olarak Belirlenen Şeylerin Uzun Sürmesi yazımızda dünya üzerinde kişilerin tek hedef olarak belirlediği 7 durumun alanında en iyi ve uzun süreli olmasını yazdık.

Tek Hedef Olarak Belirlenen Şeyler Uzun Sürer

1.En Uzun Süren Fetif Olan İstanbul’un Fethi

En uzun fetih süresi olan şehir İstanbul’dur. Fatih Sultan Mehmet Han ve askerlerinin kuşatması ve fethi 1.5 ay sürmüştür. Fetih önceki zamanlardan alınırsa, Ebu Eyyub El Ensari (radiyallahü anh) Hazretleri’nin fethe başladığı zamandan itibaren 8 asır sürmüştür.

2.İnsanlığın En Uzun Projesi Olan Çin Seddi

Çin Seddi’nin bitirilmesi 2000 yıl sürmüştür. M.Ö.8. yüzyıllarda başlayan inşaat, birçok bariyer ve kemerden oluşmaktadır. Günümüzde Çin Seddi’nin birçok yeri yıkılmış ve dökülmüş durumda olmasına rağmen, turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

3.En Uzun Süre Ayakta Kalan Devlet Çin İmparatorluğu

Çin İmparatorluğu tam 2123 yıl boyunca bölgesinde hükmünü sürdürmüştür. Dünyanın en uzun süreli yıkılmadan kalmayı başarabilen imparatorluğudur. Çin’de yapılan uzun süreli projeler, Çin Seddi ve Toprak askerle bu zamanlarda yapılmıştır. Çin İmparatorluğu, şuanda resmi adı ile Çin Halk Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Dünyanın en büyük 2.gücüdür ve ileri ki yıllarda Amerika’dan liderliği devralacağı tahmin edilmektedir.

4.En Geniş Sınırlara Sahip Moğol İmparatorluğu

Moğol İmparatorluğu, Japon Denizi’nden başlayıp Avrupa’da Avusturya’ya kadar hiç kesilmeden tek parça devam etmiştir. Toplam alanı ise 33 milyon karedir. Moğol İmparatoru Cengiz Han ve 16 torunu bu kadar geniş toprağı, uzun süren savaşlarla işgal etmiştir. Britanya İmparatorluğu 33.7 milyon kare dağınık alanıyla da Moğollara rakip olmuştur. Osmanlı İmparatorluğunun en geniş toprakları 5.2 milyon kareydi.

5.16 Yılda Yazılan Kitap Olan Yüzyıllık Yalnızlık

Yüzyıllık Yalnızlık, ilk 10 kitap arasına girmiştir. Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez tarafından tek başına tam 16 yılda yazılmıştır.

6. En Fazla Eser Yazan Alim Olan İmam-ı Gazali Hazretleri

İmam-ı Gazali Hazretleri’nin yazmış odluğu eser sayısını, Hocası İmam Tiflisi “Yazdıklarını hayatına taksim ettim, her gününe yaklaşık dört cüz(kırk sayfa civarı)düştü.”demektedir. Mısırlı Alim Abdullah Bedevi’de”Yaptığım araştırmalara göre onun kaleme aldığı 457 eser saydım”demiştir.

7.En Fazla Metin Ezberi Olan Alim İmam Buhari Hazretleri

İmam Buhari Hazretleri, 300.000’den fazla hadis-i şerifi senetleri ile beraber ezbere bilmektedir. 600.000 rivayet arasından seçtiklerine eserinde yer vermiştir. Buhari Şerif’te tekrarsız 4000 hadis-i şerif bulunmaktadır. Tekrarlarıyla birlikte ise bu rakam 7275 hadis-i şerife ulaşmaktadır. Hadis-i şerifleri, yaklaşık olarak 90 bin kişi kendisinden dinlemiştir.

Tek Hedef Olarak Belirlenen Şeylerin Uzun Sürmesi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın