Ekonomi ve ParaHaber

Emekli İkramiyeleri ve Sicil Affı Yeni Torba Yasası

Emekli İkramiyeleri ve Sicil Affı Yeni Torba Yasa yazımızda yeni torba yasa içerisinde yer alan emekli ikramiyeleri ve sicil affı hakkında yazdık.

Emekli İkramiyeleri-Yeni Torba Yasası

Emekli İkramiyeleri Yeni Düzenleme

Normalde memurlar 30-40 yıl çalıştığında aldığı emekli ikramiyesi 30 yıl baz alınarak verilirdi. En son torba kanuna eklenen yeni düzenlemeyle birlikte memurlukta 30 yıldan fazla hizmet veren memurlar, her bir yıl için fazladan ikramiye almaya hak kazanacaklar. Böylece farklarını almış olacaklar. Bu torba yasayla birlikte fazla yıl çalışan memurun hakkı geriye verilmiş olacak. Hesaplanması ise memur maaş katsayısı üzerinden ve emekli olduğu memurluk özelliğinden fark ödemesini alacaklardır. 7500 TL’ye kadar olan ücret tek seferde ödenecek. Üzerinde ödemelerde ise ödenen ayın bir sonraki yılın aynı döneminde ödemesi yapılacak. Herhangi bir mahkemeye başvurması gerekmez. Memurların emekli ikramiye haksızlığı böylece giderilmiş olacak. Yıl sonu itibariyle torba yasanın meclisten geçmesiyle bu uygulamanın SGK tarafından başlatılması bekleniyor.

Emekli İkramiyeleri ve Sicil Affı-Kredi kartı

Sicil Affı

Birçok vatandaşın kabusu olan bu kötü sicil, kredi alamama, kredi kartı alamama ve şirketlerle kredi usulünce iş yapamama gibi bir sürü olumsuz etkileri vardır. Sicil affını bekleyen karşılıksız çekten 564 bin kişi, kredi kartı kullanımından takibe giren kişi sayısı 1 milyon 729 bin, ticari kredi kullanıp ödeyememiş kişi sayısı 535 bin ve şirket olarak da 100 bine yakın sayıda sicil affını bekleyen kişi var. Genel olarak bu aftan yararlanacak kişi sayısı 11,5 milyon olarak gözüküyor. Etkilenecek şirket sayısı ise 2,5 milyon olarak belirtilmektedir. Bu rakamlardan yola çıkarsak, Türkiye’de sicil affını bekleyen kişi sayısının hiç de azımsanmayacak kadar olduğu görülmektedir. İnsanlar sicil affı ile kredi kartı kullanabilecek, kredi alma hakkına sahip olacaklar. Ekonomisini düzeltme yolunda adımlar atabilecekler.

Tabi eskisi gibi ödememezlikler de tam anlamıyla çöküş yaşanmaması içten bile değildir. Kara listeden çıktıktan sonra işlerini rayına oturtma fırsatı verilecek insanlara böylelikle. Ekonominin düzelmesinde önemli bir katkı sağlaması bekleniyor bu yapılan sicil affı düzenlemesiyle birlikte. Artı olarak bankaların da işlem sayıları artacak. Ekonominin canlanmasıyla ülke kalkınma yoluna girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir