Sağlık

D Vitamini İhtiyacı İçin Güneş Işığını Kullanın

D Vitamini İhtiyacı İçin Güneş Işığını Kullanın yazımızda yapılan yeni araştırmalar gösteriyor ki, güneş ışığı, hem D vitamini ihtiyacı karşılamada, hem de vücudun enerjisini geri kazanmasında büyük etken olarak görev yapıyor.

D Vitamini İhtiyacı İçin Güneş Işığı

Hastalıkların tedavisi ve sağlığın düşmanı olan enfeksiyonlardan korunmak için güneş ışığından faydalanın. Dışarıda geçirilen vakitlerde güneş ışığının size artı bir enerji kazandırması ve hızlı bir yaşam geçirmenize katkısı olur. Güneş ışığı vücudun direncini artıran D vitamini sentezlediğini biliyoruz. D vitamini eksikliğinde ise vücudumuzda türlü türlü rahatsızlıklar oluşur. Yeni yapılan araştırmada, insanlara tamamen ayrı bir şekilde faydalar sağladığı keşfedildi. Güneş ışınları T hücrelerini oluşturur ve bu T hücreleri sayesinde vücut hareketleri hızlanır, hastalıklara karşı daha savaşçı bir yapı kazanılır. Bilim adamları, güneş ışığının bağışıklık sistemimize enerji vererek sağlığımızı artırdığını iddia ediyor. Enfeksiyonlarla mücadelede de yeni bir rol alabilir üreyen T hücreleri. T hücrelerinin hızlı hareketi vücudumuzu toparlama konusunda hızlı bir rol aldığı yönünde gözlemler bulunmaktadır. Güneşte vakit geçirmenin zaten D vitamini ürettiği biliniyor. Bu da astım hastalığına, meme kanseri ve depresyondan korunma gibi rahatsızlıklara yardımcı olmaktadır.

Hazımsızlık-Güneş yanığı

Güneş Işınları Vücudu Koruyor

ABD’nin Georgetown Üniversitesi‘nden yapılan araştırmaya göre; düşük seviyedeki mavi ışıkların yani güneş ışıklarının, T hücrelerinin daha hızlı hareket etmesini sağlayarak, vücudun yeni istilalara karşı uyanık kalmasına yardımcı olduğunu söylenmektedir. Güneş ışığına tepki veren insan vücudu, hücrelerini daha da hızlandırarak kendine yararlı bir hız kazanmış oluyor. T hücreleri için bir sinyal yolunu açan ışığın aktive hidrojen peroksit olduğunu keşfettiler. Bu bileşik, zararlı bir enfeksiyonu hissettiklerinde, bu bakterileri öldürmek için beyaz kan hücreleri tarafından doğal olarak salınmaktadır. Uzmanlar, güneşten gelen mavi ışığın veya özel olarak tasarlanmış lambaların UV ışınlarından daha güvenli olduğunu ve bu da D vitamini üretimi için gerekli olduğunu belirtiyorlar.

D Vitamini İhtiyacı İçin-Mavi ışık terapisi
Mavi ışık terapisi

T Hücreleri

Bu yeni keşifte, enfeksiyona karşı bağışıklıkta güneş ışığının tamamen ayrı bir rolü bulunmaktadır. D vitamininin sağladığı bağışıklık direncinin bir kısmı bu yeni mekanizmaya bağlı olabilir. T hücreleri artı olarak, kötü amaçlı olan enfeksiyona ulaşarak gerekli olan ve düzenleme gerektiren işleri yapmak için vücut mekanizmasına hız kazandırma, gereklimi gereksiz mi diye hızlıca kontrol ettirir. Yapılan bu çalışma, güneş ışığının önemli bağışıklık hücrelerinin hareketlerini artırarak doğrudan aktive ettiğini gösteriyor. Bu da hızlandırılmış iyileşme sağlıyor. Tavsiye edilen saatlerde güneş ışığı almaya dikkat edin, çünkü fazlası cilt kanserine ve yanıklara yol açar. Kullandığınız güneş kremlerinde de faktörlerini az tuttun ki tam anlamıyla güneşin sağladığı yararları vücudunuz alabilsin. Doktor Ahern’e göre, vücut dokunulmazlığını artırmak ve sürekli sağlıklı olmak için gelecekte insanlara mavi ışık terapisi kullanılabileceğini ve insanların bunun çok faydasını göreceğini aktardı.

D Vitamini İhtiyacı İçin Güneş Işığını Kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir