Anasayfa » Haber » Elon Musk, Tesla’nın Bir Sonraki Gigafactory’sini Nerede İnşa Edecek?

Elon Musk, Tesla’nın Bir Sonraki Gigafactory’sini Nerede İnşa Edecek?

Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk

Elon Musk, Tesla’nın Bir Sonraki Gigafactory’sini Nerede İnşa Edecek?

Elon, Musk Tesla’nın Bir Sonraki Gigafactory’sini Nerede İnşa Edecek?

Mayıs ayında Elon Musk, büyük olasılıkla yıl sonuna kadar yeni bir Tesla (TSLA) fabrikası için bir hedef seçeceğini söyledi. Bu, Tesla yatırımcıları ve müşterileri tarafından yakından izlenen bir hamle, çünkü şirketin bundan sonraki adımı hem geleceği hem de bölge ekonomisi üzerinde büyük etkiler yaratabilir.

Tesla’nın şu anda dünya çapında altı Gigafactory’si var: dördü ABD’de, biri Çin’de ve biri Almanya’da. Bunlardan dördü elektrikli araçların montajını yapıyor. Musk, bir sonraki Tesla Giga için olası varış noktaları olarak Kanada, Meksika, Hindistan ve Çin’i (yine) gösterdi. Bu arada, daha önce Musk’ın radarına girmeyen ülkeler, ekonomilerini artırma umuduyla Tesla’ya finansal teşviklerle kur yapıyor.

Türkiye devlet haber ajansı Anadolu’nun bugün bildirdiğine göre, 17 Eylül Pazar günü Musk ile New York’ta yaptığı görüşme sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla CEO’sunu Türkiye’de yeni bir tesis kurmaya davet etti. Erdoğan bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna katılmak üzere New York’ta bulunuyor.

Anadolu’ya göre Musk diplomatik olarak Türkiye’nin bir sonraki fabrikası için “en önemli adaylar arasında yer aldığını” söyledi.

Geçen yılın ağustos ayında, ABD’nin yeni yürürlüğe giren Enflasyon Azaltma Yasası’nın elektrikli araç vergi kredilerini Kuzey Amerika’da üretilen araçlarla sınırlandırmasının ardından Musk’ın Kanada‘ya baktığına dair kanıtlar ortaya çıktı. Tesla’nın halihazırda Kanada’nın Ontario eyaletindeki Markham şehrinde, dünya çapındaki Tesla Gigafactory’leri için montaj hattı makineleri üreten bir tesisi var.

Haziran 2022’de Musk, Tesla çalışanlarına Kuzey Amerika’da ek fabrika sahaları aradığını söyledi. Meksika da radarındaydı. Tesla’nın bu yılın Mart ayındaki Yatırımcı Günü etkinliğinde Musk, yeni nesil, daha ucuz elektrikli araçlarını üretmek için kuzey Meksika’da bir fabrika kurma planlarını duyurdu. İnşaat ve işletme zaman çizelgesi belirsizdir.

Bir diğer olası hedef ise düşük işgücü maliyeti ve geniş tüketici pazarı nedeniyle Hindistan‘dır. Hindistan hükümeti, temiz enerji girişiminin bir parçası olarak ülkenin elektrikli otomobil pazarını büyütme konusunda istekli. Reuters’in ağustos ayında bildirdiğine göre Musk’ın Hindistan’da düşük maliyetli elektrikli araçlar üretmek için bir tesis açılması konusunda Hintli hükümet yetkilileriyle görüştüğü bildirildi.

Wall Street Journal dün Tesla’nın Suudi Arabistan‘da bir üretim tesisi kurmak için erken aşama görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Ancak Musk, bir tweet ile bu haberi yalanladı.

Tesla fabrika sahalarını nasıl seçiyor?

Geleneksel otomobil üreticileri gibi Tesla’nın da fabrika sahalarını seçme mantığı, yerel olarak üretilen otomobilleri satma niyetiyle başlıyor. 2018 yılında Tesla, kısmen ülkenin dev otomobil tüketici pazarı nedeniyle ilk denizaşırı fabrikasının varış noktası olarak Çin’i seçti. 2020’de de aynı nedenle Almanya’yı seçti.

Musk, Mayıs 2022’de tweet attı Tesla, arabalarının satışına ve bakımına izin verilmeyen bir ülkede bir üretim tesisi kurmayacaktır.

Tesla’nın Hindistan ve Türkiye’deki varlığı şimdilik sınırlı. Şirket, elindeki tek araç Model Y olmak üzere ilk kez Nisan ayında Türkiye’den sipariş almaya başladı. Ülkenin yabancı binek otomobillere yönelik yüksek ithalat tarifeleri nedeniyle Tesla’lar Hindistan’da hâlâ mevcut değil.

Ancak Musk, Hindistan hükümeti otomobil ithalat vergilerini düşürdüğü veya elektrikli araçlara “geçici tarife indirimi” uyguladığı sürece Hindistan’da bir fabrikanın ” oldukça muhtemel ” olduğunu söyledi.

Devlet sübvansiyonları ve vergi avantajları da Musk’un kararını etkileyebilir. Tesla, Çin’deki fabrika sahalarını seçerken, Şangay yerel yönetimi, diğer teşviklerin yanı sıra Tesla’ya cömert vergi avantajları sunarak rakip şehirlerden sıyrılıyordu.

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, ekonomisi son yıllarda yüksek enflasyon ve hükümetin para politikasını sıkılaştırma konusundaki isteksizliği nedeniyle düşüşe geçen Türkiye’nin, ülkenin imalat sektörünü canlandırmak için yılda 1,5 milyar dolara kadar yatırım yapması bekleniyor. Burada bir otomobil fabrikası açılırsa hükümet harcamaları Tesla’ya fayda sağlayabilir, ancak nasıl olacağı henüz belli değil.

Dünkü toplantıda Erdoğan, Musk’un roket şirketi SpaceX ile Türkiye hükümetinin uzay programı arasındaki işbirliği fırsatlarını da önerdi ve milyarderi bu ayın sonunda başlayacak Türkiye’nin en büyük havacılık ve teknoloji festivali Teknofest’e katılmaya davet etti.

Elon, Musk Tesla’nın Bir Sonraki Gigafactory’sini Nerede İnşa Edecek?-Kaynak: observer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir