Anasayfa » Haber » Zillow Bir Kez Daha 2024 Amerika Ev Fiyatı Tahminini Değiştirdi!

Zillow Bir Kez Daha 2024 Amerika Ev Fiyatı Tahminini Değiştirdi!

Amerika'da Konut Kredisi Faizleri

Zillow Bir Kez Daha 2024 Amerika Ev Fiyatı Tahminini Değiştirdi!

Zillow Bir Kez Daha 2024 Amerika Ev Fiyatı Tahminini Değiştirdi!

ABD ev fiyatlarının dibe vurduğu yönündeki Şubat ayı çağrılarının ardından Zillow ekonomistleri, Ağustos ayına kadar her ay ev fiyatı tahminlerini yükseltmeye devam etti. Bu noktada Zillow, ABD ev fiyatlarının önümüzdeki 12 ay içinde %6,5 artacağını tahmin etti; bu, Case-Shiller tarafından takip edildiği üzere ulusal ev fiyatlarında 1975’ten bu yana ortalama olan %5,5’lik yıllık artışın biraz üzerinde.

Ancak bu hafta Zillow ekonomistleri aşağı yönlü bir revizyon yayınladılar ve ABD ev fiyatlarının Ağustos 2023 ile Ağustos 2024 arasında %4,9 artacağını tahmin ettiler.

Zillow’daki ekonomistler, “Zillow’un ülkenin tipik ev değerine ilişkin tahmini, daha yüksek ipotek oranları ve piyasa sıkışıklığında hafif bir düşüş beklentisi nedeniyle bu ay aşağı yönlü revize edildi” diye yazdı.

Başka bir deyişle Zillow ekonomistleri, dirençli işgücü piyasasının muhtemelen beklenenden daha uzun bir yüksek faiz oranları dönemine dönüşeceği gerçeğini kabul etmeye başlıyor. Ortalama 30 yıllık sabit ipotek oranının Salı günü %7,30’a ulaştığı son oranlar, 2023 ABD konut piyasasındaki ivmeyi biraz azalttı.

“Ağustos, yaz sonunda pazara giren yeni satılık listelemelerin sayısında beklenmedik bir artışa neden oldu. Yeni listelemeler Temmuz’dan Ağustos’a kadar %4,0 arttı; bu, Zillow’un kayıtlarında liste akışının bu iki dönemde arttığı ilk kez oldu. Açıkça söylemek gerekirse, Ağustos ayının yeni listeleme toplamı ve toplam satılık envanter, pandemi öncesinde görülen tipik seviyelerin oldukça altında ve stok koşulları da oldukça sıkı. Bununla birlikte, yaz sonundaki bu olağandışı arz artışı da yardımcı oldu. Zillow ekonomistleri, piyasa koşullarını biraz hafifleterek ev değerlerine ilişkin görünümümüzün soğumasına neden olduğunu yazdı.

Zillow ekonomistleri ulusal ev fiyatlarının önümüzdeki 12 ayda %4,9 artmasını beklerken, tahmin modelleri ülkenin en büyük 400 konut piyasasından 39’unda önümüzdeki 12 ay içinde %7 veya daha fazla artış göreceğini öngörüyor. (Geçen ay bu rakam 120 pazardaydı.)

Zillow, ABD ev fiyatlarının dibe vurduğunu düşünürken, bu ekonomistlerin de düşündüğü bir şey. CoreLogic ve AEI Konut Merkezi ayrıca inanıyorum; her firma aynı fikirde değil. Firmalar gibi Morgan Stanley Ve Moody’s Analytics ABD ev fiyatlarının biraz daha vazgeçmesi gerektiğini ve bunun şimdi ile 2024 sonu arasında gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Kaynak: fortune – Lance Lambert

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir