İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı İşe Geri Dönüyor

Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı İşe Geri Dönüyor

Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı

Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı İşe Geri Dönüyor

Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı

Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı İşe Geri Dönüyor! Geri Dönmelerinin 3 Nedeni

Çok yüksek enflasyon ve borsa oynaklığının ortasında, birçok Amerikalı “Büyük Emeklilik” hareketine katılmayı erteliyor. Ancak Amerikan Emekliler Derneği’nin (AARP) yeni bir raporu, bazı emeklilerin emeklilik planlarına ara vermelerinin ve işe dönmelerinin diğer şaşırtıcı nedenlerinden bazılarını ortaya koyuyor.

Spoiler uyarısı: Enflasyon satın alma güçlerini düşürse ve borsa düşüşleri emeklilik hesaplarını tüketse bile, emekliliğe ara vermek her zaman gelirle ilgili değildir.

Ülkelerin Marka Değerleri 2021 Joe Biden

‘Büyük Dönüş?’

Indeed tarafından analiz edilen ABD Çalışma Bakanlığı verileri, geçtiğimiz yıl yaklaşık 1,7 milyon emeklinin işe döndüğünü ortaya koyuyor ve bu, yaşlı yetişkinlerin artan gıda ve sağlık hizmetleri maliyetleri nedeniyle kaybedilen parayı geri kazanma isteklerini yansıtıyor. Emekli olmama eğiliminde ekonominin rolünü küçümsemek mümkün değil. 2022’deki piyasa düşüşü, emekli olmak isteyenler arasında büyük bir yeniden düşünmeye zorladı.

Pandeminin zirvesindeki borsa zirveleri, emeklilik serveti hayallerini tetiklemiş olabilir, ancak milyonlarca insan işgücünden ayrılmaya hazırlanırken, gerileme bol miktarda 401 (k) ve IRA servetini sildi.

2022’nin ilk yarısı boyunca, borsa 7 trilyon dolarlık değer kaybı gördü ve bu düşüşün birçok yaşlı Amerikalı’nın kariyer planlarına yıllar eklediği açık.

Gıda ve benzin maliyetleri düşüyor gibi görünse de, Amerikalılar, hayatın temel gereksinimlerinin fiyatları inanılmaz derecede yüksek kaldığı için enflasyonun %8,5 civarında seyrederek 2023’e doğru ilerliyor.

Ama para tüm hikayeyi anlatmaz. Pandemi çok sayıda sosyal ve ekonomik dinamik yarattı ve bunların arasında en önemlisi, işin nasıl yapıldığına dair değişen görüş oldu.

Milyonlarca yaşlı Amerikalı için, pandemi öncesine göre çok daha esnek, dağıtılmış ve iş gücüne ihtiyaç duyan şirketlerden ve çalışma ortamlarından yararlandıkları için bu değişen algılar kritik önem taşıyor. ABD Ticaret Odası tarafından yapılan yeni bir araştırma, ABD’nin şu anda yaklaşık 11 milyon iş ilanına sahip olduğunu, ancak yalnızca 6 milyon işsiz işçinin olduğunu buldu.

1. İşin Değişen Doğası

Pandeminin teknoloji ve uzaktan çalışma ile ilgili dersleri, günlerinin ofis ortamı dışında nasıl hissedeceği konusunda endişeli olabilecek emeklilere yumuşak bir iniş sundu.

Sanal toplantı platformları, işgücünü, yaşlıların iş hayatlarının bir sonraki aşamasına tanıdık, gezilebilir ve genellikle evde olan ortamlarla kolaylaştıracak şekilde dağıttı.

Esnek beklentiler ve çalışma programları, seyahat veya diğer uğraşlar gibi kariyer sonrası önceliklerden vazgeçmeden yaşlıların çalışmalarına giderek daha fazla izin veriyor.

2. Sağlık Masrafları

Tıbbi bakım maliyeti emeklilikte önemli bir faktördür ve maliyetlerin artması şaşırtıcı değildir. Fidelity Investments son tahmini, 65 yaşındaki bir çiftin emeklilik sırasında ortalama 315.000 dolar sağlık ve tıbbi maliyetle karşı karşıya olduğunu tespit etti – Fidelity’nin 2021’deki aynı tahmininden %5’lik bir artış. Bu, birçok genç emekliyi sağlık sigortası sağlayan işlere geri dönmeye itiyor.

3. Yalnızlık

COVID-19 pandemisinden önce bile, çalışma dışı yılların hayali hayalleri, evde iş arkadaşlarından, arkadaşlardan ve işle bağlantılı diğer sosyal etkinliklerden uzakta geçirilen günlerin ayık yalnızlığıyla karşılandı.

Sonra pandemi işleri daha da kötüleştirdi. Bir AARP çalışması yetişkinlerin kabaca üçte ikisinin pandemi sırasında sosyal olarak izole ve endişeli hissettiğini bildirdi.

Yaşlı Amerikalılar için sosyal mesafe, zihinsel sağlıklarını etkileyen ve nihayetinde ofisler yeniden açıldığında birçok kişinin işe dönmesine neden olan akut bir sorun haline geldi. Artan sağlık hizmetleri maliyetleri ve yatırım kayıpları bu kararı yalnızca kolaylaştırdı.

Bu makale yalnızca bilgi sağlar ve tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir garanti olmaksızın sağlanır.

Geçen Yıl Emekli Olan 1,7 Milyon Amerikalı İşe Geri Dönüyor-Kaynak: moneywise.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir