Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dolar ve Getiriler Fed Belirsizliğiyle Yükselirken Altın Baskı Altında

Dolar ve Getiriler Fed Belirsizliğiyle Yükselirken Altın Baskı Altında

Altın Yatırımı

Dolar ve Getiriler Fed Belirsizliğiyle Yükselirken Altın Baskı Altında

Dolar ve Getiriler Fed Belirsizliğiyle Yükselirken Altın Baskı Altında

Federal Rezerv‘in bir sonraki hamlesine ilişkin belirsizlik ve bu hafta daha güçlü bir enflasyon okuması beklentisi doları ve Hazine getirilerini yükselttiği için altın fiyatları Salı günü düşüş yaşadı ve önceki seanstaki kayıplarını artırdı.

Dolar ve tahvil piyasasındaki konumlanma geçen hafta yükseldi ve Perşembe günü enflasyonun bazı yapışkan işaretleri göstermesi beklenen bir tüketici fiyat endeksi (TÜFE) okuması beklentisiyle dolar yükseldi.

Altın, getiri sağlamayan varlıklara ilişkin görünümün, faiz oranlarında daha fazla artış beklentisiyle çökmesiyle, yatırımcı ilgisini az gördü ve düşüşe geçti.

Spot altın hafifçe düşerek ons ​​başına 1.936.21$’a gerilerken, vadeli altın 20:17 ET (00:17 GMT) itibariyle ons başına 1.970.55$’da sabitlendi.

Fed yorumları, gelecekteki artışlara ilişkin karışık bir görünüm sunuyor

Fed yetkililerinden gelen son açıklamalar, merkez bankasının gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin farklı görüşler ortaya koydu. Fed Başkanı Michelle Bowman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, enflasyonu Fed’in yıllık hedef aralığına yaklaştırmak için muhtemelen daha fazla oran artışına ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Enflasyon bu yıl önemli ölçüde gerilerken, yine de Fed’in hedefinin oldukça üzerinde kaldı. Çekirdek enflasyon da büyük ölçüde yapışkan kaldı.

Öte yandan New York Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin daha az enflasyonist bir ortama doğru ilerlediğinden emin olduğunu ve bu döngüde Fed’in faizleri zirveye çıkarmaya yakın olduğunu söyledi.

Bir Reuters anketine göre, onların yorumları Perşembe günü açıklanacak olan ve bazı artış işaretleri gösterebilecek olan TÜFE enflasyon verileri öncesinde geldi. Yapışkan ABD enflasyonunun herhangi bir işareti, Fed’e oranları artırmaya devam etmesi için daha fazla boşluk sağlar.

Dolar ve Hazine getirileri, okuma öncesinde güçlenerek altın ve diğer metal fiyatlarına baskı yaptı.

Ed Moya, “Hazine tahvil getirileri geçen haftanın en yüksek seviyesinin üzerine çıkarsa, bu bazı teknik alımları tetikleyebilir ve altın fiyatları için çok olumsuz olabilir… OANDA’daki kıdemli piyasa analisti bir notta söyledi.

Bakır, daha fazla Çin ipucu öncesinde aşağı doğru sürünüyor

Bakır vadeli işlemleri Salı günü %0,1 düşerek pound başına 3,8357 dolara geriledi ve son seanslarda güçlenen doların baskısı altında kaldı.

Piyasalar büyük ölçüde Çin’e odaklandı. Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında daha fazla ipucu vermesi beklenen bu haftaki veriler. Ancak her iki okumanın da, ikinci çeyrekte zar zor büyüyen ekonomide daha fazla zayıflığa işaret etmesi bekleniyor.

Hükümet yetkililerinden daha fazla mali destek sözü verilmesinin ardından, Çin hükümetinin daha fazla teşvik önlemine ilişkin net sinyaller de odakta.

Dolar ve Getiriler Fed Belirsizliğiyle Yükselirken Altın Baskı Altında-Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir