İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Dünyanın En Büyük YouTuber’ı MrBeast Milyonlarını Nasıl Kazandı?

Dünyanın En Büyük YouTuber’ı MrBeast Milyonlarını Nasıl Kazandı?

Dünyanın En Büyük YouTuber'ı MrBeast

Dünyanın En Büyük YouTuber‘ı MrBeast Milyonlarını Nasıl Kazandı?

Dünyanın En Büyük YouTuber’ı MrBeast Milyonlarını Nasıl Kazandı?

Online dünyanın MrBeast olarak tanıdığı Jimmy Donaldson, gezegendeki en büyük YouTuber ve bu popülerlik büyük meblağlar getiriyor.

25 yaşındaki video yapımcılığından ayrıldı ve şimdi kendi fast-food zinciri MrBeast Burger’e sahip. Hayranların yemeğin “iğrenç” olduğunu düşündüğünü iddia ederek, zincirin arkasındaki şirkete dava açtığında bu hafta manşetlere çıktı.

Ama yine de en iyi bilinen YouTube’dur. Kasım 2022’de Forbes, videolardan ve sponsorluk anlaşmalarından elde edilen reklam gelirini birleştirerek platformdan bir yılda 54 milyon dolar (42,5 milyon £) kazandığını tahmin etti. O zamandan beri ana kanalında 60 milyon daha fazla abone kazandı ve toplam abone sayısını 172 milyona çıkardı.

Ve biri hayırseverlik ve diğeri video oyunları için olmak üzere on milyonlarca aboneye sahip birkaç kanalı daha var.

Yine de cebine ne kadar para koyduğu tam olarak belli değil. Donaldson, kazandığı parayı ultra pahalı videolarına yatırmasıyla tanındı, bazılarının yapımı milyonlar aldı. Haziran ayında bir podcast’e ” kazandığım her kuruşu ” yeniden yatırdığını söyledi.

Amerikalı YouTuber’ın neden bu kadar büyük kitleleri kendine çektiğini açıklamaya başlayabilecek olan, içeriğe yönelik bu yaklaşımdır – çünkü bu, hissesini artırmasına olanak tanır.

472 milyon izlenme ile bugüne kadarki en büyük videosu, 456.000 $’lık ödül fonu da dahil olmak üzere Netflix’in hit Squid Game’ini gerçek hayatta yeniden yarattı.

Bunu, en büyük videolarının 17 saat boyunca 100.000 kez “Logan Paul” dediğini ve pizza kuryelerine yüzlerce dolar bahşiş verdiği 2017 ile karşılaştırın. Her biri 20 ila 40 milyon arasında görüntülendi.

Donaldson, videolarının yanı sıra hayırseverliği ve birçok ticari girişimiyle tanınır. ABD’deki toplulukları beslemek için bir gıda bankası işlevi gören lisanslı bir hayır kurumu var ve çevreye yardımcı olmak için on milyonlarca dolar toplanmasına yardım etti.

Ve şu anda geri adım atmaya çalıştığı bir girişimin parçası olan MrBeast Burger’a ek olarak, Birleşik Krallık’ta sürekli olarak tükendiğini söylediği Feastables adlı bir dizi atıştırmalık da piyasaya sürdü.

MrBeast’in Marka Fırsatları

YouTuber’lar, gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturmak için reklamlara güvenebilir – ancak bu bazen MrBeast’in maliyetlerini karşılamaz.

Örneğin Donaldson, Temmuz ayında Twitter abonelerine, yapımı tahminen 3 milyon dolara mal olan son videosunun birkaç gün sonra kendisine 167.000 dolar reklam ödemesi kazandırdığını açıkladı. Videonun kullanım ömrü boyunca bile, maliyeti telafi etmesi pek olası değildir.

Sponsorluk anlaşmalarının devreye girdiği yer burasıdır. Bazı içerik oluşturucular için bu, gelirlerinin reklamlardan bile daha fazlasını oluşturabilir.

705.000 aboneye sahip bir YouTuber olan ve 2019’da BBC Radio 1’in ilk kör sunucusu olan Lucy Edwards, BBC’ye gelirinin çoğunun bu marka ortaklıklarından geldiğini söyledi.

“Şu anda dünya çapında bir şampuan ve saç bakım markası olan Pantene’nin yüzüyüm” dedi.

“Ayrıca oldukça düzenli olarak daha fazla tek seferlik kampanyam var, muhtemelen ayda yaklaşık dört ila beş etkinleştirme – TikTok ve YouTube [reklamlarından] minimum bir miktar kazanıyoruz.”

En popüler videosu yalnızca iki buçuk dakika uzunluğunda, ancak iki milyon kez izlendi.

MrBeast gibi YouTuber’ların, genellikle 10 ila 20 dakika uzunluğundaki videolarının uzunluğu sayesinde potansiyel olarak daha fazla kazanabileceğini söyledi.

“Uzun süreli bir içerik oluşturucuysanız, videodan sonra, videodan önce ve videonun ortasında gösterilen reklamlara sahipseniz ve içeriğiniz sekiz dakikadan uzunsa, çok fazla reklam geliri elde edersiniz” dedi.

“Ancak tüm markalar aynı zamanda kısa biçimli içerik istiyor, bu yüzden her zaman ikisi arasında bir denge kurmalısınız.”

“Yüklediğinde İnsanlar Tıklıyor”

Donaldson’ın videolarını kategorize etmek zor olabilir.

Tipik olarak, Antarktika’da saatlerce hayatta kalan bir video veya örneğin 1 milyon dolarlık bir saklambaç oyunu gibi büyük nakit ödüller gibi bir meydan okuma içereceklerdir.

Ancak bir trenin raydan çıkıp dev bir çukura düştüğü en son videosu bu formata uymuyor.

Kendisi de 470.000 aboneye sahip bir YouTuber olan Steven Bridges, BBC’ye Donaldson’ın büyümesini sağlayan şeyin yaratıcılığı olduğunu söyledi: “Bence MrBeast ile ilgili ilginç olan şey, mümkün olan en iyi video olarak gördüğü şeyi yapmaya kendini adaması.

“Yüklediğinde insanlar tıklıyor. Bir MrBeast videosunu tıkladıklarında, onu gerçekten eğlenceli hale getirmek için çok fazla çaba harcanacağını biliyorlar.”

Bridges, son yıllarda sihirle ilgili içerikten kart saymaya geçerek YouTube’da kendini yeniden keşfetti. Londra’da turistleri kandırmak için kullanılan popüler bir dolandırıcılığı sergileyen en popüler videosu 4,6 milyon kez görüntülendi.

“YouTube’da 10 yıllık bir kariyeri sürdürmek gerçekten çok zor” dedi.

“Ama MrBeast gerçekten önemli olan tek bir şeye odaklanıyor – seyirciyi ilk sıraya koymak ve ‘Onlara gerçekten sevecekleri ne verebilirim’ diye düşünmek.”

Donaldson’ın YouTube’daki başarısının ardındaki en büyük nedenlerden biri, sevimli kişiliği olabilir – PewDiePie‘ı geçerek platformdaki en iyi içerik oluşturucu haline geldiğinde bile rakibi onu tebrik etti ve bunu hak ettiğini söyledi.

Ancak Donaldson, YouTube’da en çok abonesi olan bireysel kullanıcı olsa da, en büyük tek YouTube kanalına sahip olmaktan biraz uzak.

Hintli bir müzik video yayıncılık şirketi olan T-Series, 246 milyondan fazla abonesiyle bu kategoride başı çekiyor.

Ancak 172 milyon ve artmaya devam ederken, bir gün Donaldson’ın PewDiePie’dan bu yana T-Series’i zirvede tahtından indiren ilk YouTuber olacağına bahse girmek cesur bir insan olurdu.

Dünyanın En Büyük YouTuber’ı MrBeast Milyonlarını Nasıl Kazandı?-Kaynak: bbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir