İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dolar Çok Uzun Bir Süre Para Birimleri Arasında 1 Numaralı Kalacak!

Dolar Çok Uzun Bir Süre Para Birimleri Arasında 1 Numaralı Kalacak!

Dolar

Dolar Çok Uzun Bir Süre Para Birimleri Arasında 1 Numaralı Kalacak!

Artan ABD mali borcu ve siyasi işlev bozukluğu, birçok kişiyi doların dünyanın rezervi ve en aktif işlem gören para birimi statüsünü hızla kaybedeceğini söylemeye ikna etti. Ancak doların yakın dönemde statüsünü kaybedeceğine dair yeterli kanıt yok.

Bank for International Settlements’ın Trienal anketinden elde edilen döviz ciro verilerine dayanarak, 2022’de ABD dolarının hemen hemen her döviz işlemine dahil olduğu görülebilir. İkinci sırada euro var ve onu yen takip ediyor. Doların payı son yıllarda çok az değişti. Çin yuanı işlemleri diğer para birimleri pahasına arttı, ancak yine de çok küçük bir %7’ye ulaştı.

ABD’nin yüksek kamu borcuna rağmen, ülkenin ekonomik büyüklüğü, büyüme beklentileri ve küresel statüsü düşünüldüğünde, doların iyi bir alternatifi yoktur.

Yedek durumundaki değişiklikler de zaman alır. 19. yüzyılda İngiliz ekonomisi dünyanın en büyük ekonomisiydi ve pound dünyanın en önemli para birimiydi. ABD ekonomisinin büyüklüğü 1916’da İngiltere’ninkini geçti. Ancak doların dünyanın en önemli para birimi haline gelmesi 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar olmadı.

Dolar Çok Uzun Bir Süre Para Birimleri Arasında 1 Numaralı Kalacak!-Kaynak: barrons – Alejandra Grindal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: