İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Çinli Milyarder Chen Tianqiao, ABD Topraklarının İkinci Büyük Yabancı Sahibi Oldu

Çinli Milyarder Chen Tianqiao, ABD Topraklarının İkinci Büyük Yabancı Sahibi Oldu

Çinli Milyarder Chen Tianqiao

Çinli Milyarder Chen Tianqiao, ABD Topraklarının İkinci Büyük Yabancı Sahibi Oldu

Çinli Milyarder Chen Tianqiao, ABD Topraklarının İkinci Büyük Yabancı Sahibi Oldu

Servetini online oyunlardan elde eden bir Çin vatandaşı, ABD’deki Amerikalı olmayan en önemli toprak sahiplerinden biri olarak ortaya çıktı.

Chen Tianqiao, 198.000 dönümlük (80.127 hektar) Oregon ormanlık arazisine sahip ve Land Report’un son sıralamasına göre onu ülkenin 82. en büyük mülk sahibi yapıyor.

50 yaşındaki Chen, araziyi 2015 yılında 85 milyon dolara Fidelity National Financial Ventures’tan satın aldı. Geçen ay Oregon vergi kayıtları, intifa hakkı sahibinin adının, Chen’in Singapur merkezli holding grubuyla aynı isim olan Shanda Asset Management olduğunu açıkladı.

Oregon’daki mülkü onu ABD vatandaşı olmayan biri tarafından Amerikan topraklarının en büyük bireysel sahiplerinden biri yapıyor. Yalnızca Kanada’nın Irving ailesi (1,2 milyon dönümlük Maine kereste arazisiyle Arazi Raporu listesinde 6. sırada) daha fazlasına sahip.

ABD topraklarının, özellikle de tarım için kullanılan toprakların yabancı mülkiyeti, son yıllarda hassas bir siyasi konu haline geldi. Tarım Bakanlığı’nın en son verilerine göre, 2021 yılı itibarıyla yaklaşık 40 milyon dönüm Amerikan tarım arazisi ABD dışı hisselerin mülkiyetindeydi; Çin’deki kuruluşlar, tüm ABD tarım arazilerinin %0,03’üne eşdeğere sahipti.

Bazı milletvekilleri, Amerikan tarım mülklerine yabancı yatırımı kısıtlayan ulusal kurallar getirilmesi için baskı yaptı. Senato Temmuz ayında Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore’den kişilere veya işletmelere belirli bir yüzölçümü veya değeri aşan tarım arazilerinin satışını yasaklamak için oy kullandı, ancak tedbir nihai olarak yasalaştırılmadı. Eyaletlerin neredeyse yarısının yabancı mülkiyet konusunda bir takım kısıtlamaları var.

Zhejiang Eyaleti yerlisi olan Chen, 1999 yılında Shanda Interactive adında bir çevrimiçi oyun şirketi kurdu. Beş yıl içinde Çin’in en büyük internet şirketlerinden biri haline geldi ve ABD’de Nasdaq’ta listelendi. Chen, 2012 yılında şirketi özelleştirdi ve holding grubunun genel merkezini Çin’den Singapur’a taşıdı.

Shanda’nın web sitesine göre yatırımları kamu ve özel sermaye, risk sermayesi ve gayrimenkulü kapsıyor. O ve eşi Chrissy Luo, beynin anlaşılmasını ilerletme misyonuyla 2016 yılında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki Tianqiao ve Chrissy Chen Sinirbilim Enstitüsü’nü kurmak için ilk olarak 115 milyon dolarlık bağışta bulundu.

Enflasyondan korunma ve ilişkisiz varlıklar arayan ultra zengin yatırımcılar, son yıllarda tarım arazilerine ve diğer kırsal mülklere giderek daha fazla akın etti. USDA’ya göre, ABD ekili arazilerinin ortalama değeri geçen yıl %8,1 arttı ve 2020’den bu yana üçte birinden fazla arttı.

Kazançlar, gıda talebi ve yüksek enflasyonun yanı sıra, klasik batı çiftlikleri gibi rekreasyon ve yatırım getirisi potansiyeli sunan nadir mülklere olan ilgiden de kaynaklanıyor.

Ülkenin en büyük toprak sahibi, kereste imparatorluğu Sierra Pacific Industries’in sahibi olan Emmerson ailesidir ve onu milyarderler John Malone, Ted Turner ve Stan Kroenke takip etmektedir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir