Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Jeff Bezos, Dünyanın En Zengin İkinci Kişisi Unvanını Geri Aldı

Jeff Bezos, Dünyanın En Zengin İkinci Kişisi Unvanını Geri Aldı

Teknoloji Devlerinin Patronları Jeff Bezos

E-Ticaret Devi Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos, Dünyanın En Zengin İkinci Kişisi Unvanını Geri Aldı

Eylül ayının ortalarında gezegendeki en büyük servetlerin sessiz ortamında meydana gelen deprem tamamen ortadan kalkmış gibi görünüyor. Herhangi bir iz bırakmamış gibi görünüyor ve hatta uzak bir anı olarak görünüyor. Hatta her şey normale dönmüş gibi görünüyor, hatta bir titreme olup olmadığını merak ediyorsunuz. Dünyanın en zengin eski adamı Jeff Bezos, 16 Eylül’de dünyanın en zengin ikinci adamı unvanını Hintli işadamı Gautam Adani‘ye kaptırdı.

Amerikalılar ve daha özel olarak teknoloji devleri, birkaç yıldır dünyanın büyük servetlerinin sıralamasına hükmederken, bilgi dünyayı dolaştı. Dünyanın en zengin adamı Elon Musk ve bu sıralamaların zirvesinde yer alan Bezos‘un oluşturduğu ikili, onları sevenler için adeta bir rutin haline geldi.

Bezos Tekrar Zirvede

Teknoloji ve çevrimiçi perakende devi Amazon’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı 16 Eylül’de Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 3 numaraya düştü. O gün, Bezos’un 147 milyar doların biraz altında olduğu tahmin edilen bir serveti vardı, Hintli milyarder ve endüstriyel bir holding olan Adani Group’un başkanı olan Hintli iş adamı Gautam Adani için 147 milyar dolar.

İki hafta sonra Bezos ikinci sırasını geri aldı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 30 Eylül itibariyle 136 milyar dolar değerinde. Servetinin 236 milyar dolar olduğu tahmin edilen Tesla’nın CEO’su Musk‘tan sonra geliyor. Adani 130 milyar dolarlık servetiyle dördüncü sıraya geriledi. Fransız lüks grubu LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault, 131 milyar dolar olarak tahmin edilen bir servetle üçüncü sıraya geri döndü.

Dünyanın En Zenginleri 2021 Jeff Bezos

Adani Sadece Yükselen Milyarder

Bu süre zarfında Arnault 47,4 milyar dolar kaybederken, Gates’in serveti 32,8 milyar dolar ve Musk’ın serveti 32,2 milyar dolar azaldı. Bu milyarderlerin servetlerinin çoğu, kendi şirketlerinde sahip oldukları hisselere dayanmaktadır. Finansal piyasaların birkaç aydır yaşadığı şoklar, en zenginlerin servetindeki düşüşün nedenidir.

Adani ise Ocak ayından bu yana servetinin arttığını gören ilk 10’daki tek milyarder. Şimdi 2022’nin başlangıcından 53.6 milyar dolar daha fazla değere sahip. Yılın başında Adani, vatandaşı Mukesh Ambani’nin önünde Asya’nın en zengin insanı oldu. Ambani, tahmini 82,7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 10. kişisi oldu. Adani’nin yükselişi covid-19 salgını sırasında başladı. Mart 2020’de net serveti 6 milyar doların üzerindeydi. O zamandan beri serveti neredeyse 25 kat arttı. 60 yaşındaki Adani, Batı’da pek tanınmıyor. 

Dünyanın en zengin beşinci adamı, Microsoft’un kurucu ortağı ve 105 milyar dolar değerindeki Bill Gates. Bezos unvanını geri aldıysa, milyarder Ocak ayından bu yana İlk 10’un üyeleri arasında en çok para kaybeden kişi olmaya devam ediyor. Serveti gerçekten de dokuz ayda 56,5 milyar dolar azaldı.

1962’de Hindistan’ın batısındaki Ahmedabad’da doğan Adani, babası küçük bir tekstil tüccarı olan yedi çocuklu mütevazı bir aileden geliyor.  Kendi kendini yetiştirmiş bir yönetici olan Adani, 16 yaşında değerli taşları ayırmaktan sorumlu olduğu elmas satıcısı Mahendra Brothers’da çalışmaya başladı. 1988’de Adani holdingi olacak bir emtia ticareti firması kurdu.  Adani, borcu olan şirketleri satın alarak grubu büyüttü. Adani grubu Hindistan’ın en değerli şirketi haline geldi. Şirket madenlere, limanlara ve enerji santrallerine sahiptir. Bir düzine ticari limana sahiptir ve kömür, elektrik ve yenilenebilir enerjide bulunur. Ayrıca havaalanları, veri merkezleri ve savunma olarak çeşitlendi.

Teknoloji Devlerinin Patronları Mark Zuckerberg

Zuckerberg Düşmeye Devam Ediyor

Dünyanın en zengin 10 kişisine teknoloji devleri hakim. 

Google‘ın ana şirketi olan Alphabet‘in kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, sırasıyla 88.7 milyar dolar ve 84,9 milyar dolar olarak tahmin edilen servetleriyle dünyanın sırasıyla yedinci ve sekizinci en zengin insanları.  İkonik yatırımcı Warren Buffett 94,2 milyar dolarlık net değeriyle altıncı sırada, Steve Ballmer ise 83,3 milyar dolarlık net değeriyle dokuzuncu sırada.

Sosyal ağ devi Meta Platforms’un CEO’su Mark Zuckerberg, önde gidenlerden atıldı ve gezegendeki en zengin 23. sırada. Ocak ayından bu yana 74,6 milyar dolar kaybettikten sonra şu anda 50,9 milyar dolar değerinde. Zuckerberg’in servetinin çöküşü, TikTok’un zorlu rekabetiyle karşı karşıya olan Meta’nın borsa çöküşü ve Apple’ın iPhone sahiplerine hangi uygulamaların hareketlerini çevrimiçi olarak takip edebileceğine karar verme seçeneği verme kararıyla aynı zamana denk geliyor.

Jeff Bezos, Dünyanın En Zengin İkinci Kişisi Unvanını Geri Aldı-Kaynak: thestreet.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir