Bilim ve TeknolojiHaberYaşam

Çin’de Yüz Tanıma Teknolojisi İle Aile Bulma

Çin‘de Yüz Tanıma Teknolojisi İle Aile Bulma yazımızda Çin’de hizmet veren baby come home sitesinin geliştirdiği ve yüklenen profil resimleri ile kayıp olan kişi ile ailesinin buluşmasını sağlayan yüz tanıma teknolojisini yazdık.

Çin'de Yüz Tanıma Teknolojisi
Aile

Çin’de Yüz Tanıma Teknolojisi Baby Come Home

Ailesinden çocukluğunda ayrılmış Çinli Fu Gui, çevrim içi yüz tanıma sistemi sayesinde ailesini buldu. 33 yaşındaki Fu Gui, insanların kayıp çocuklarını bulmalarını sağlayan Çinli web sitesi ‘Baby Come Home‘u kullandıktan sonra ailesini bulabildi. Bu web sitesi, kayıp çocuklarını arayan aileler ile ailelerini bulmaya çalışan çocuklar tarafından siteye yüklenen resimleri eşleştirerek aileleri birbirleriyle buluşturmaktadır. Fu Gui, bu siteye kendisinin 10 yaşındaki bir resmini yükledi, onu arayan ailesi ise 4 yaşındaki halinin bir resmini yükledi. Baidu tarafından geliştirilen yüz tanıma teknolojisi ile resimler eşleşti.

Çin'de Yüz Tanıma Teknolojisi
Yüz Tanıma

Fu Gui’nin Hikayesi ve Yüz Tanıma Sisteminin Çalışması

Fui Gui‘nin ailesi onu tam 27 yıldır aramaktaydı. Babasının hatırladığı gibi, Fu Gui 1984’te Çin’in güneybatısındaki Chongqing’de doğdu ve 1990 yılında kaybolmuştu. Bu bilgileri de siteye giren aile başlangıçta ailesini bulamamıştı. İlk başvurusunu 2009 yılında yapan Fu Gui, web sitesine kayıt oldu ve kendisinin çocukluk resmini yükledi. Fu Gui’i evlat edinen aile ona Hu Kui ismini vermişti. Fu Gui, profilinde 1986’da doğduğunu ve 1991’de anne babasından ayrıldığını yazmıştı. Başlangıçta, Baby Come Home iki farklı bilgi olduğu için ailesiyle bilgilerini uyuşturamamıştı. Fakat yıllar sonra Baidu’nun yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlamasıyla birlikte resim analizi ve eşleştirme doğru sonuç verince ailesiyle buluşabildi. Bu program ile iki fotoğraf arasındaki yüz özellikleri karşılaştırıldı ve iki resmin aynı kişiye ait olduğu bulundu. Daha sonra Fu Gui ailesiyle buluşarak DNA testi yaptırdı ve gerçek ailesinin onlar olduğunu kanıtlamış oldu. 27 yıl sonra bulduğu ailesi ve kendisi çok mutluydu. Teknolojinin bir kez daha yararını görmüş olduk.

Baidu Yapay Zeka
Baidu

Yüz Tanıma Teknolojisi Çalışma Prensibi

Baidu’nun geliştirdiği AI (yapay zeka) teknolojisi ile sistemde bulunan veri tabanındaki 60 bin fotoğrafı hızlıca analiz ediyor ve girilen resimlerin ortak noktalarını buluyor. Sistem öncelikle hedef ve kaynak görüntülerdeki yüzleri karşılaştırıyor, ardından girilen açıklamalara göre en iyi 30 profili seçiyor. Fu Gui’nin ailesini bulmasında resim benzerliğinin çok büyük bir etkisi olmuştur. Kendisini evlat edinen ailesi ona Hu Kui ismini vermişti. Taranan ve en iyi 30 sonuç arasında Hu Kui’de olması bunun gerçek bir delilidir. İsimlerinin de çok bezer olması tesadüf olmuştu. Baby come home sitesi Fu Gui ve ailesi arasındaki bağlantıyı başarılı bir şekilde sonuçlandırdı. Çin’de yüz tanıma teknolojisi yardımıyla kayıp bir çocuğu ve ailesini buluşturan ilk örnek olması nedeniyle şaşırtıcı bir gelişme olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sistemin milyonlarca çocuğun kaçırıldığı ve ailelerinden ayrıldığı Çin’de yeni bir umut ışığı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir