İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Berat Gecesi

Berat Gecesi

Berat Gecesi ve Çalışmak

Berat Gecesi yazımızda Berat gecesi anlamını, kimlerin bu geceden faydalanamayacağını ve duaların kabul olunacağı 5 geceyi yazdık.

Berat Gecesi Anlamı

Berat Gecesi

Berat etme af edilme anlamına gelir. Berat gecesi Allah (c.c)’dan affımızı dileyerek yapmış olduğumuz günahlardan berat etmeyi umarız. Ramazan ayından önceki son durak olması nedeniyle önemlidir. Bize Ramazan ayının geldiğini haber verir. Arınma ve temizlenmeye vesile olarak görülmelidir. Samimi ve içten yapılacak dualar Allah katına çıkacaktır. Bu gecede yapılacak dualar kabul olunacaktır. 1 yıllık ameliniz bu gece yazılır

Bu geceden istifade edemeyecek insanlar vardır. Anne ve babasına isyan edenler ve onların gönüllerini kıranlar bu gecenin nurundan faydalanamazlar. Allah’a şirk, ortak ve eş koşanlar bugünden faydalanamazlar. Uyuşturucu ve içki gibi beyinleri uyuşturan şeyleri içipte tövbe etmeyenler, din kardeşiyle dargın duranlar, adam öldürmekten pişmanlık duymayanlar, nikahsız aile hayatı olanlar, akrabaları ile alakasını ve ilişiğini kesenler, haram yemeye devam edenler, ikiyüzlülük ve laf getirip götürenler faydalanamazlar. Bu kişiler Allah’ın affından mahrum kalırlar.

Kandil günleri mezar ziyaretleri yapılarak ölmüşleriniz için dua edebilirsiniz. Ölümün ne kadar yakın olduğunu kavrayarak ona göre dünyaya bakarsınız.

Berat Gecesi ve Çalışmanın Önemi

Çalışmanın Önemi

Dünya olmadan ahiret olmaz. Ahireti kazanmanın yeri şu anda bulunduğumuz yerdir. Dünyada çalışıp ahireti kazanmak en büyük hedefimiz olmalıdır. “Hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecek gibi ahiret için çalış” sözünü uygulamak bize yetecektir. Müslüman güçlü ve zengin olursa daha fazla iyilik yapabilir ve daha fazla kişiye yardımda bulanabilir. O yüzdende Müslümanın güçlenmesi ve gücünü hayırda kullanması gerekir. Gücü ve imkanı olan Müslüman daha fazla hayırda bulunabilir ve daha fazla imkanı olur. Çalışarak bu imkanlara sahip olmak da hedefimiz olmalıdır.

Cuma Sohbetleri Rüya Görme

Duaların Kabul Olduğu Geceler

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki, şu 5 gece de mutlaka duanız kabul olunur:

1.Recep ayının ilk cuma gecesi,
2.Şaban ayının ortasında bulunan gece,
3.Cuma geceleri,
4. ve 5. Ramazan ve Kurban Bayramının arefe geceleri.

Bu gecelerde yapılan dualar mutlaka kabul olunur. Allah’a (c.c) yapmış olduğunuz hiç bir hayır işi zerre kadar da olsa heba olmayacağı için ne kadar dua etseniz, ne kadar ibadet etseniz sizin hayrınızadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir