Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Çin, ‘1 Saniyede 150 HD Film’ Aktarabilen Dünyanın İlk İnternet Hızını Tanıttı

Çin, ‘1 Saniyede 150 HD Film’ Aktarabilen Dünyanın İlk İnternet Hızını Tanıttı

Wifi Mesh

Çin, ‘1 Saniyede 150 HD Film’ Aktarabilen Dünyanın İlk İnternet Hızını Tanıttı

Çin, ‘1 Saniyede 150 HD Film’ Aktarabilen Dünyanın İlk İnternet Hızını Tanıttı

Çin, saniyede 1,2 terabit (TiB) (saniyede 1.200 gigabit) kapasitesiyle dünyanın en hızlı internet hızı hizmetini tamamladı.

Teknoloji hakkında: South China Morning Post’a göre Pazartesi günü Tsinghua Üniversitesi’nde düzenlenen bir basın toplantısında açıklanan “omurga ağı” üniversite, China Mobile, Huawei Technologies ve China Education and Research Network (CERNET) Corporation arasındaki bir işbirliğidir. Proje, 2013 yılında başlatılan Çin’in Geleceğin İnternet Teknolojisi Altyapısı’nın (FITI) bir parçası.

Benzeri görülmemiş hız: Omurga ağı, saniyede 1 terabitlik ultra yüksek hızlı bir ağın 2025 yılına kadar kullanılamayacağı yönündeki uzman tahminlerine meydan okuyor. Adını şehirler arasında ana veri rotasını oluşturmasından alan teknoloji, her saniye 1,2 terabit hıza sahip.

Böyle bir hız, onu dünyanın 100 gigabit (GiB) (100.000 megabit) internet omurga ağlarından ve saniyede minimum 400 gigabit hıza sahip ABD’nin beşinci nesil İnternet’inden 2 daha hızlı hale getiriyor. İlk olarak Temmuz ayında faaliyete geçen 3.000 kilometrelik (1.864 mil) fiber optik ağ, kuzeyde Pekin’i, merkezde Wuhan’ı ve güneyde Guangdong eyaletindeki bir şehir olan Guangzhou’yu kapsıyor.

Geliştiriciler ne diyor: Basın toplantısında konuşan Çin Mühendislik Akademisi’nden FITI proje lideri Wu Jianping, omurga ağının Çin’e “daha hızlı bir internet oluşturmak için ileri teknoloji” sağlayacağını söyledi. Bu arada Huawei Technologies Başkan Yardımcısı Wang Lei, “sadece bir saniyede 150 yüksek çözünürlüklü filme eşdeğer veri” aktarma kapasitesine sahip olduğunu söyledi

Kaynak: nextshark

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir