Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple’ın Piyasa Değeri 4 Ayda 427 Milyar Dolar Düştü

Apple’ın Piyasa Değeri 4 Ayda 427 Milyar Dolar Düştü

Windows 98-Steve Jobs

Apple’ın Piyasa Değeri 4 Ayda 427 Milyar Dolar Düştü yazımızda Apple’ın uzun yıllardan sonra ilk defa ciddi piyasa değerinin düşüşünü ve nedenlerini yazdık.

Çin Pazarındaki Negatif Beklenti Apple’ın Piyasa Değerini Düşürdü

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Apple ilk defa büyük düşüşle son 4 ayda 427 milyar dolarlık piyasa değeri kaybı yaşadı. Apple’ın bu büyük düşüşünde 4 etken bulunmaktadır. En başta en çok ciro yaptığı ülkeler arasında yer alan Çin, Apple telefonlarını almamaya başladı. Burada toplam cirosunun %20’sini kaybetmiş oldu. Apple 2018 Eylül ayı ve 2019 Ocak ayı itibariyle %39’luk bir erime yaşamış oldu. Çin’in büyümesi yavaşladığı için Apple bu ülkedeki satış beklentilerini de düşürdü. Böylece yavaş yavaş piyasa değerinde düşüşler yaşandı. Apple 17 yıl sonra gelir beklentisini ilk defa negatife çevirdiği için piyasalara etkisi olumsuz oldu. Aynı şekilde Apple, Çin’de daha az ürün satacağını gerekçe göstermesi de düşüşte etkili oldu. Bu durum diğer teknoloji firmalarını da kötü etkiliyor. Amerika ve Çin arasında yaşanan ekonomik savaşında büyük etkisi bulunmaktadır.

Apple Mac OS X 10

Beklentileri Karşılayamayan Apple

Bir diğer nedeni ise Apple Steve Jobs döneminden bu yana sürekli yeni teknolojilerle piyasaya girdi ve büyük ses getirdi. Son yıllarda hep telefon üzeriden geliştirilen yenilikler son yıllarda insanların Apple’dan olan beklentilerini karşılayamıyor. Diğer markalarda Apple kadar kaliteli ürünleri ve daha ucuz ürünleri piyasaya sürdüğü için Apple’ın piyasa değerinde düşüşler olmaya başladı. Apple’ın telefon dışında başka teknolojilere de ağırlık vermesi yeniden değerini yükseltecektir.

iPhone X İncelemesi

Apple’ın Piyasa Değeri ve Aşırı Pahalı Olması

Bir diğer nedende Apple’ın ürünlerinin sürekli olarak en pahalı olmasıdır. Bu pahalılık sadece ülkemizde değil, tüm dünyada ve Amerika’da da geçerlidir. İnsanlar bir telefona o kadar para vermek istemiyor. iPhone‘ların özellikleri diğer yarıştığı telefonlardan çok da üstün olmamasına rağmen çok daha pahalı satılıyor. Apple’ın değer kaybı diğer teknoloji şirketlerini de kötü etkileyecek. Tüketici ürünün fiyatını tercihleriyle belirlemiş oluyor. Apple’da bulamadığı yenilikler nedeniyle piyasa kötüye gitmeye başlıyor. Dünyada yaşanan bir çok teknolojik yeniliğin Apple’da olmaması, marka sevdalılarını hayal kırıklığına uğratıyor. Büyük şirketlerinde dönüşüm yaşaması gerektiği bu düşüşle anlaşılıyor.

Resmi Web Site: www.apple.com/tr/

Apple’ın Piyasa Değeri 4 Ayda 427 Milyar Dolar Düştü.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir