İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Birleşmiş Milletler’e Göre Hindistan, 2027 Yılına Kadar Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Olacak

Birleşmiş Milletler’e Göre Hindistan, 2027 Yılına Kadar Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Olacak

Birleşmiş Milletler'e Göre Hindistan

Birleşmiş Milletler’e Göre Hindistan, 2027 Yılına Kadar Dünyanın En Kalabalık Ülkesi Olacak

Birleşmiş Milletler’e Göre Hindistan Nüfusu Artmaya Devam Edecek

Birleşmiş Milletler’e göre Hindistan, 2027 yılına kadar dünyanın en kalabalık ülkesi olarak Çin‘i geçme yolunda ilerliyor ve bir konut kriziyle karşı karşıya kalacaklar gibi gözüküyor.

1,3 milyar insana ev sahipliği yapan Hindistan, daha iyi iş ve eğitim beklentileri için köylerden şehirlere göç eden insan akışına tanık oluyor. Bununla birlikte, uygun fiyatlı konut, çözülmemiş bir sorun olmaya devam ediyor ve bu da yasadışı yerleşimlerin ve gecekonduların mantar gibi çoğalmasına yol açıyor.

24 yaşındaki Priya, iş için Rajasthan’dan Delhi’ye taşındı.

“Mesela iş gereği köylerden şehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar yani tabii şehirler artık çok kalabalık. Yani biliyorsunuz köylerimizi daha gelişmiş, daha eğitimli yaparsak bence, bu fark orada olmayacak.”

Yetersiz sanitasyon tesisleri, plansız drenaj ve düzensiz temiz içme suyu ve elektrik kaynağı nedeniyle gayri resmi konutlar genellikle izinsizdir.

Bhupinder Kumar, Delhi’deki bir yerleşimin yakınında yaşıyor. İş ve ev yokluğu göz önüne alındığında, ”20 yıl içinde insanlar yamyam olacak” diyor.

Hindistan hükümeti, 2015 yılında, 2022’ye kadar olan herkes için Konut Misyonu’nu başlattı. 20 milyon kentsel konut ve 30 milyon kırsal ev inşa etmeyi hedefliyor.

Hindistan’ın en kalabalık eyaleti Uttar Pradesh geçtiğimiz günlerde iki çocuk politikasını teşvik etmeyi amaçlayan bir yasa önerdi. 10 Temmuz Cumartesi günü açıklanan eyalet hükümeti tekliflerine göre, ikiden fazla çocuğu olan çiftlerin devlet yardımı veya sübvansiyonu almasına izin verilmeyecek ve eyalet hükümeti işlerine başvurmaları yasaklanacak.

Kaynak: Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir