Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Bitcoin’e Yatırım Yapmak İçin İyi Bir Zaman mı?

Bitcoin‘e Yatırım Yapmak İçin İyi Bir Zaman mı?

Bitcoin’e Yatırım Yapmak İçin İyi Bir Zaman mı?

Bitcoin Cuma günü rekor seviyeye yükseldi ve değişken ticarette ilk kez 70.000 dolara ulaştı. Dijital para birimine olan talep o kadar arttı ki, geçen hafta kripto ticaret platformu Coinbase’in çökmesine bile yol açtı.

2022’de başlayan acımasız kripto kışının ardından, yatırımcılar yeni oluşturulan bitcoin spot ETF’lerine veya borsada işlem gören fonlara para akıtırken, bitcoin yakında önceki rekorlarını kırabilir.

Ethereum ağının yerel tokeni olan Ethereum’un fiyatı da Nisan 2022’den bu yana görülmemiş seviyelere yükseldi; yatırımcılar, Ethereum ETF’lerinin sonunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) da onay alacağını tahmin ediyordu.

Bitcoin ETF’lerine her gün milyarlarca dolar akarken, partiye katılmanın zamanı geldi mi? Dikkatle ilerle.

Yeni Bitcoin ETF’leriyle ilgili en önemli şey nedir?

Pew Araştırma Merkezi anketine göre, bir yıldan kısa bir süre önce kripto para birimini duyan Amerikalıların yüzde 75’i onun güvenliğinden veya güvenilirliğinden emin olmadıklarını söyledi.

Ancak dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı, federal bir temyiz mahkemesinin SEC’in Grayscale Investments’ın Grayscale Bitcoin Trust’ı spot bitcoin ETF’ye dönüştürme başvurusunu yanlışlıkla reddettiğine karar vermesinin ardından 2023’ün sonlarında yeniden tırmanmaya başladı. SEC Ekim ayında mahkeme kararına itiraz etmeyeceğini açıklamıştı.

Ve Ocak ayında, spot bitcoin ETF’leri adı verilen neredeyse bir düzine yeni borsada işlem gören fona onay verildi. Spot ETF’ler, altın, gümüş veya şimdi Bitcoin gibi temel varlığın sahibidir ve işlem maliyetleri veya ücretleri hariç fiyatını yakından takip eder.

Dijital Varlıklar Finansal Profesyoneller Konseyi’nin kurucusu Ric Edelman, “Daha önce buna benzer bir ETF olmamıştı” dedi. “Borsalar ve madenciler gibi kripto endüstrisinde iş yapan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapan ETF’ler var ve hisse senedi yerine hisse senedi opsiyonları satın almak gibi Bitcoin vadeli işlem ticareti yapan ETF’ler var ancak şu ana kadar bu yapılmadı.” Bitcoin’e doğrudan yatırım yapan ve sahibi olan herhangi bir ETF var.”

SEC’in kararı, yatırımcıların bir kripto borsasına girmeden veya depolama veya güvenlik sorunlarıyla uğraşmadan doğrudan bitcoin’e maruz kalmalarına olanak tanıyor. Bunun yerine yatırımcılar, bireysel emeklilik hesapları (IRA’lar) da dahil olmak üzere aracılık hesaplarında hisse sahibi olarak Bitcoin’e kolayca maruz kalabilirler.

Edelman, “Yeni spot bitcoin ETF’leri, saklama açısından geniş çapta en güvenli olarak görülüyor çünkü ETF’ler SEC tarafından düzenleniyor ve bitcoininizin korunmasını sizin için üstleniyorlar” dedi.

Bitcoin bir yatırım portföyüne ait mi?

Bitcoin’i çevreleyen tüm bu abartılı reklam göz önüne alındığında, satın alma isteği duymanız anlaşılır bir durumdur. Ancak hızla yükselen fiyattan kâr elde etmeye çalışmadan önce bilmeniz gereken çok şey var.

Hala spekülatif bir varlık

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, fiyatların hızla artacağını umarak insanların para yatırdığı varlıklar olan spekülatif yatırımlardır. Bazen spekülatif varlıklar, faiz, temettü veya kazanç gibi herhangi bir gelir yaratmadıkları için üretken olmayan varlıklar olarak adlandırılır. Spekülatif varlıkları satın alan yatırımcılar genellikle kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından kâr elde etmeye çalışırlar.

Amerikan Finansal Hizmetler Koleji’nde Frank M. Engle Ekonomik Güvenlik Seçkin Başkanı olan varlık yönetimi profesörü Michael Finke, “Normalde, bir finansal varlık hakkında düşünme şekliniz, şirkete sermaye sağlıyor olmanızdır” dedi. . “Şirket bu sermayeyi bir şeyler yapmak için kullanıyor ve insanlar onu satın alıyor. Bu da kâr yaratıyor. Gelecekte beklediğiniz kârlılığa göre şirkete değer verebilirsiniz.”

“Bitcoin hiçbir şey üretmiyor, dolayısıyla değerleme tamamen spekülatif” dedi.

Bitcoin fiyatının giderek yükseldiğini izliyorsanız bu çok da önemli bir şey gibi görünmeyebilir. Bitcoin’in fiyatı iki ayda %40 arttığında kimin temettü veya faize ihtiyacı var?

Bitcoin fiyatının sonsuza kadar artabileceğini düşünebilirsiniz. Sonuçta borsanın uzun vadede yükseliş konusunda sağlam bir geçmişi var. Ancak, hisselerini satın alabileceğiniz bir şirketin aksine, Bitcoin’in insanların gerçekten kullandığı bir ürün veya hizmet yaratmadığını unutmayın. Ödeme yöntemi olarak bile kullanımı son derece sınırlıdır.

Ayrıca, tarihsel olarak borsa tarafından üretilen zenginliğin büyük bir kısmı artan hisse senedi fiyatlarından ziyade yeniden yatırımlardan gelmiştir. Temettüler yeniden yatırıldıkça (ki bu genellikle çoğu 401(k)’de ve birçok otomatik aracılık hesabında otomatik olarak gerçekleşir) daha fazla hisse satın alırsınız, böylece paranız zaman içinde bileşikleşip daha da fazla kazanırsınız.

Hartford Funds’ın araştırmasına göre S&P 500 endeksinin 1960 ile 2022 arasındaki toplam getirisinin yaklaşık %69’u fiyat kazançlarından ziyade temettülerden geldi. Başka bir deyişle, 1960 yılında S&P 500’e yapılan 10.000 dolarlık bir yatırımın değeri 2022’nin sonunda 4 milyon dolardan fazla olacaktı. Ancak temettü yeniden yatırımı ve bileşimi olmasaydı, aynı yatırımın değeri yalnızca 641.000 dolardı.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri temettü kazanmadığından, elde edeceğiniz getirilerin yalnızca fiyat artışından gelmesi gerekecektir.

Finke, “İnsanlar son zamanlarda yükselen şeylere ilgi duyma eğiliminde” dedi. “Ve bu, yatırım yapan herkes için cazip, özellikle de daha duyarlı yatırımcılar olma eğiliminde olanlar için. Fiyatların yükseldiğini görüyorlar ve bunun bir parçası olmak istediklerini düşünüyorlar. Her zaman bir fırsatı kaçırma korkusu var.”

Bitcoin’in fiyatı oldukça değişken olmaya devam ediyor

Bitcoin genel borsaya göre çok daha değişkendir. Son aylarda gördüğümüz gibi, fiyatın düşüşe geçmesi heyecan verici olabilir.

Ancak kötü zamanlar olduğunda Bitcoin’in fiyatı genellikle hisse senetlerine kıyasla çok daha sert bir düşüş yaşar. Hisse senetleri için genel olarak berbat bir yıl olan 2022’yi ele alalım; S&P 500 %19 civarında düşüş yaşadı. Aynı yıl Bitcoin değerinin %60’ından fazlasını kaybetti.

Edelman, Bitcoin’in son derece spekülatif olduğunu ve volatilite geçmişine sahip olduğunu vurguluyor ancak yatırımcıların bunu %1 ila %5 ile sınırlaması koşuluyla, Bitcoin’in potansiyelinin onu uzun vadeli bir portföy için uygun hale getirdiğine inanıyor.

“Riskler yüksek ve başarısız olursa tek haneli düşük bir tahsis maddi zarara neden olmayacak” dedi. “Ve çok büyük getiri potansiyeli sayesinde, küçük bir tahsis, genel yatırım getirileriniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Eskisi gibi çeşitlendirici değil

Yine de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmanın yaygın nedenlerinden biri portföy çeşitlendirmesidir. Riski birden fazla varlık sınıfına yaymak, genel olarak büyük kayıp riskinizi azaltabilir.

Hisse senedi ve kripto para fiyatları arasındaki ilişki uzun süredir tartışılıyor. Ancak son araştırmalar, hisse senedi ve Bitcoin fiyatlarının daha bağlantılı hale geldiğini, yani giderek aynı yönde hareket ettiklerini gösteriyor.

Uluslararası Para Fonu’nun 2023 tarihli bir çalışma belgesinde, bitcoin ve hisse senedi fiyatlarının “2020’den önce oldukça korelasyonsuz olduğu, ardından 2020’nin ikinci yarısından itibaren giderek artan bir şekilde korelasyon gösterdiği” belirtiliyor. Potansiyel bir açıklama, kurumsal yatırımcıların hem Bitcoin’e hem de hisse senetlerine maruz kalma olasılığının daha yüksek olmasıdır.

Georgetown Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, özellikle kriz zamanlarında Bitcoin ile S&P 500 arasında artan bir korelasyona dikkat çekti. Makalede korelasyonun “COVID, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve kripto kışı sırasında önemli ölçüde arttığı, bunun da Bitcoin’in bu olaylar sırasında bir riskten korunma varlığı olarak hizmet edemediğini gösterdiği” belirtiliyor.

Bitcoin muhtemelen 401(k) seviyenize gelmiyor

401(k) yöneticinizin yakın zamanda bitcoin teklif etmeye başlamasını beklemeyin. Fidelity ve FORUSALL adlı daha küçük bir yönetici, işverenlere plan katılımcılarının emeklilik paralarının küçük bir kısmını kripto para birimine yatırmasına izin verme seçeneği sunuyor.

Ancak Finke, yeni bitcoin ETF’leriyle bile planların kriptoyu çalışanlara geniş çapta sunmasını beklemiyor. Plan sponsorlarının vekalet görevi vardır, yani katılımcıların çıkarlarına en uygun şekilde hareket etmekle yükümlüdürler. Bu sorumluluklardan biri de önemli kayıp riskini en aza indirmektir.

Finke, “Plan sponsorları çok temkinli ve danışmanları da bir planın ana menüsüne yatırım seçeneklerini ekleme konusunda çok temkinli davranıyor” dedi.

Aslında ABD Çalışma Bakanlığı, 401(k) plan yöneticilerini emeklilik planlarında kripto varlıkları sunmadan önce dikkatli olmaları konusunda uyardı ve Mart 2022 tarihli bir notta “uzman yatırımcılar için bile bunları değerlendirmenin olağanüstü derecede zor olabileceğini” belirtti. varlıkları ve gerçekleri abartılı reklamlardan ayırın.”

Peki Bitcoin’e yatırım yapılmalı mı?

Sonuçta, ister ETF ister gerçek dijital para satın alıyor olun, Bitcoin’e yatırım yapmak kişisel bir karardır. Yatırım yapmaya karar verirseniz, endeks fonları gibi halihazırda çeşitlendirilmiş bir varlık portföyüne sahip olmalısınız. Genellikle kaybetmeyi göze alamayacağınız spekülatif varlıklara para yatırmak istemezsiniz.

Bitcoin satın almadan önce sizi neyin motive ettiğini düşünün: Bitcoin’in potansiyel uzun vadeli yatırım değeri olduğuna inanıyor musunuz? Yoksa bir FOMO durumu mu, yoksa fırsatı kaçırma korkusu mu?

Finke, “Son zamanlarda değerleri çok arttığı için parlak şeylere ilgi duyan yatırımcılar sürekli olarak cezalandırılma eğiliminde” dedi. “Bitcoin’deki bu son yükseliş, yatırımcıların büyük ilgisini çeken ancak gelecekte o kadar da iyi performans göstermeyebilecek parlak bir nesnenin mükemmel bir örneği gibi görünüyor.”

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin’e Yatırım Yapmak İçin İyi Bir Zaman mı?-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir