İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Profesyonellerin 2024 Yılında Amerikan Borsasında Dikkat Etmeniz Gerektiğini Söylediği 3 Önemli Şey

Profesyonellerin 2024 Yılında Amerikan Borsasında Dikkat Etmeniz Gerektiğini Söylediği 3 Önemli Şey

Amerika Piyasaları Büyük Kazanç

Profesyonellerin 2024 Yılında Amerikan Borsasında Dikkat Etmeniz Gerektiğini Söylediği 3 Önemli Şey

Profesyonellerin 2024 Yılında Amerikan Borsasında Dikkat Etmeniz Gerektiğini Söylediği 3 Önemli Şey

2024’te çok sayıda faiz indirimi umuduyla ve Nvidia ( NVDA ) ve Apple ( AAPL ) gibi Magnificent Seven hisselerinin etrafındaki momentumla desteklenen rekor kıran borsa, Wall Street‘teki bazı kişilerin rallinin sürdürülebilirliği konusunda biraz endişe duymasına neden oluyor.

Great Hill Capital başkanı Thomas Hayes, “Fon yöneticilerinin %65’i kriterlerinin gerisindeyken böyle görünüyor, yıl sonu için büyük bir itiş gücümüz var” dedi. “Kısa bir sürede uzun bir yol kat ettik ve artık Ocak ve Şubat aylarında düzeltme yapmamız gerektiği konusunda fikir birliği var. Bence pek çok insan yüzde 5 ya da yüzde 10’luk bir düzeltmeye hazırlanıyor – bu şaşırtıcı olmaz” Ocak ve Şubat aylarında bir miktar konsolidasyon görüyoruz.”

Kısa vadeli piyasa görünümüne ilişkin endişeler birkaç nedenden dolayı yerinde.

Birincisi, tarih hisse senedi düzeltmesi arayanların yanındadır.

Trading.biz analisti Cory Mitchell’in verilerine göre, son 20 yılda S&P 500 yalnızca Ocak ayında %50 oranında yükseliş kaydetti. Bu, tüm ayların en düşük seviyesi.

Üstelik S&P 500’ün son yirmi yıldaki ortalama Ocak kazancı yalnızca %0,1’dir. Mitchell, olumlu artışın, S&P 500’ün yaklaşık %7 oranında yükseldiği güçlü Ocak 2023’ü yansıttığına dikkat çekti.

Bu yıl hariç, 2003’ten 2022’ye kadar Ocak ayı ortalama %-0,4 getiri elde etti ve 20 yılın yalnızca 9’unda (%45) artış gösterdi.

İkinci olarak yatırımcılar hükümetle ilgili erken dönem risklerle mücadele etmek zorunda kalacak.

HSBC stratejisti Jose Rasco, Yahoo Finance Live’a, yılın başında Washington’dan gelecek iki potansiyel rüzgarın olduğunu söyledi: 2024 seçim sürecinin başlangıcı ve hükümetin kapanmasını önlemeye yönelik yeni bir mücadele.

Elbette piyasa uzmanlarının Ocak ayının ötesinde 2024’te takip ettiği birçok unsur var.

İşte özellikle Yahoo Finance ile paylaşılan üç tanesi

Risk size ait olmak üzere kayıtsız kalın, profesyoneller genellikle uyarıda bulunur.

1. Kazançları ve ardından gelen ekonomik mesajı izleyin

Sevens Report Research’ün kurucusu Tom Essaye : “Faiz indirimlerinin zamanlamasının insanların odaklandığı önemli bir konu olduğuna katılıyorum, ancak aynı derecede önemli olduğunu düşündüğüm iki tane daha var.

Birincisi kazançtır. Son dönemdeki raporlar pek iyi değildi ve eğer enflasyondaki düşüş kurumsal karlar açısından olumsuz bir rüzgara dönüşürse, bu 2024’ün başlarında bir sürpriz olabilir çünkü piyasalar 2024’te sağlam bir kazanç artışı fiyatladı.

İkincisi, ya yavaşlama korkulandan daha kötüyse? Daha önce Fed’in faiz indirimi döngülerinden geçmiş olanlar için bu dönemler genellikle hisse senetleri açısından iyi sonuçlanmaz. Evet, bu kez farklı olması mümkün ve pandemiden kaynaklanan benzersiz koşulların olduğuna katılıyorum, ancak kademeli yavaşlamaya yönelik rehavet, yeni yılın başlarında izlememiz gereken bir şey.”

2. Muhteşem Yedili hâlâ pazarın liderliğini sürdürecek mi?

Keith Lerner Truist’in eş baş yatırım yetkilisi: “Piyasalar için, Magnificent 7’ye karşı genişleyen ralli hikayesi devam ediyor. Piyasa değeri, eşit ağırlık ve küçük değerler (ikincisi iyileşti) karşısında izlenmelidir.

Bunun zorlu bir yıl geçiren aktif yöneticilerin başarısı üzerinde etkileri var… ancak son üç ayda S&P 500’deki hisselerin %50’sinden fazlası artık endeksin önünde yer alıyor.

Teknoloji hakimiyeti veya yokluğu genel olarak yatırım üzerinde etkilere sahiptir. Teknoloji, büyük sermayelilere küçük sermayelilere göre çok daha büyük bir tahsis sağlıyor ve ABD, Avrupa’dan çok daha fazla teknolojiye sahip… dolayısıyla teknolojinin kaderinin geniş kapsamlı sonuçları var.”

3. Piyasalarda kimin haklı olduğuna karar vermek

Steve Sosnick Interactive Brokers baş stratejisti: “Benim için çözmemiz gereken en önemli soru kimin haklı olduğu: Hisse senedi yatırımcıları sağlam kazanç artışı sağlayacak yumuşak bir iniş mi bekliyor, yoksa daha kötü bir şeyi ima eden sabit gelirli piyasalar mı?

Fed’in gerçekten bir pivot açıkladığını ve enflasyonla mücadelenin henüz tam olarak kazanılmamış olsa da sona yaklaştığını varsayalım. Dolayısıyla eğer ekonomi iyiyse iki ila dört faiz indirimi uygun görünüyor. O halde neden Fed Fonu vadeli işlemleri altı faiz indirimi bekliyor? Eğer Fed’in bir seçim yılında altı kez faiz indirimi yapması gerekiyorsa, bu iyi bir sebep olmaz. Ayrıca 2 ve 10 yıllık getiriler arasında hâlâ kabaca 40-50 baz puanlık bir tersine dönmenin olduğunu da unutmayın. Bunlar sert iniş diye bağırıyorlar. Öncü ekonomik göstergelerin bir yılı aşkın süredir sıfırın altında olması da bu duruma yardımcı olmuyor.

Dolayısıyla piyasaların önümüzdeki birkaç ay içinde bunu çözmesi gerekiyor. Eğer iniş gerçekten çok yumuşaksa, oran beklentilerinin daha da yükselmesi gerekiyor, bu da değerlemeleri olumsuz etkiliyor. Eğer iniş sert olursa, fiyatlanan ~%10’luk kazanç artışını haklı çıkarmak zor olacaktır. Eğer gerçekten bir Goldilocks senaryosu gerçekleşirse, o zaman mevcut yükseliş hız kesmeden devam edebilir. Eğer çok sıcak ya da çok soğuk olursak, mevcut ‘her şey rallisi’nin biraz nefes alması (ya da daha fazla) gerekecek.”

Profesyonellerin 2024 Yılında Amerikan Borsasında Dikkat Etmeniz Gerektiğini Söylediği 3 Önemli Şey-Kaynak: Brian Sozzi Yahoo Finance’in Yönetici Editörüdür. yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir