İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bitcoin Yükseldi ve Fanatikler Geri Döndü

Bitcoin Yükseldi ve Fanatikler Geri Döndü

Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi ve Yatırımı

Bitcoin Yükseldi ve Fanatikler Geri Döndü

Bitcoin Yükseldi ve Fanatikler Geri Döndü

Belki duymuşsunuzdur: Bitcoin geri döndü. En büyük kripto para biriminin fiyatı 42.000 doları aştı ve bu yıl %150‘den fazla arttı.

Fiyatların toparlanmasıyla birlikte, belirli bir tür finansal medya karakterinin yeniden ortaya çıktığını gördük: sahtekâr, fırsatçı, çığırtkan, pompacı.

Bitcoin 2021’de rekor seviyelere tırmanırken onlar her yerdeydi. Amerikalılar devlet çekleri alırken, evde otururken ve zengin olmak isterken, kriptonun hiç de küçük olmayan bir kısmı FOMO tarafından yönlendirilen basit bir iş gibi görünüyordu – ve bu abartılı reklamlar erkekler bunun finansın geleceği olduğunu söylüyor.

Fiyat 60.000 doların üstünden 20.000 doların altına düştüğünde sesler azaldı, ancak inananlar bunun Bitcoin’in “tipik döngüsünün” bir parçası olduğu konusunda ısrar etti. Bu sessizlik, Terra stablecoin’inin çöküşü, FTX’in (birçoğunun mali ilişkisi olduğu) patlaması ve Sam Bankman-Fried’in tutuklanmasıyla bazıları için utanca dönüştü.

Ancak bu grubun bazılarının bir başka özelliği de utanma eksikliğidir. Dolayısıyla, tüm bu olaylar gelişirken bile, Bitcoin’in zenginleşmeye, finansmana, her ne olursa olsun cevabın olduğu yönündeki inançlarına hızla bağlı kalarak bunları Twitter’da bulmak zor değildi.

Perakende yatırımcıları bir kez daha FOMO’ya kapılacak mı? İşaretler evet’i gösteriyor. Son rallinin ilk ayağı, kısmen (bir kez daha) kriptoya kurumsal yatırım öngörüleri tarafından yönlendirilmiş gibi görünüyor ve kısmen de spot Bitcoin ETF’leri için SEC onayı beklentisiyle bağlantılı.

Fiyat hareketi yenilenen perakende ilgisiyle birlikte geliyor. Robinhood, Kasım ayındaki kripto ticaret hacimlerinin Ekim ayına göre %75 arttığını bildirdi. Robinhood CEO’su Vlad Tenev, Yahoo Finance Genel Yayın Yönetmeni Brian Sozzi’ye, fiyat artışının medya ilgisinin perakende yatırımını doğurduğunu söyledi:

“Perakende yatırımcıların rallinin belirli bölümlerine uyandığını görmeye başlıyorsunuz. Geçmişte Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştıkça medyada yer alma ve yoğunluğun arttığını gördük. Ve bunun da bir rol oynadığını düşünüyorum. İnsanlar çevrelerinde kripto hakkında daha fazla şey duyuyorsa, daha fazla ilgilenmeye başlıyorlar ve bunun en azından geçmişte ticaret faaliyetlerine yansıdığını görmeye başlıyorsunuz.”

Bütün bunlar Bitcoin’in yükselmeye devam etmeyeceği ya da finansın geleceğinde gerçekten bir rol oynayamayacağı anlamına gelmiyor. Ancak bir varlığa yapılan bahis dini bir inanç gibi gelmeye başladığında şüphelenecek kadar uzun süredir bu işin içindeyim – özellikle de inanç kârla iç içe olduğunda ve aynı zamanda nakit para yatırmanıza da bağlı olduğunda.

Kripto evreninde sadece büyük aptal teorisine güvenmiyor gibi görünen rasyonel sesler var

Bunlardan biri, Citizens JMP Securities için fintech endüstrisini kapsayan Devin Ryan’dır. ETF sektörünün büyüklüğüne ve eğer gerçekten onaylanırsa Bitcoin ETF’lerine tahsis edeceklerinden emin olan BlackRock gibi dev varlık yöneticilerine bakıyor.

Ryan, Yahoo Finance Live’a “İnsanlar ETF’lerin biraz ilerisine gidiyor” dedi. Ancak varlık yöneticilerinin trilyonlarının yalnızca “çok küçük bir kısmı” aslında çok büyük olacaktır. Birkaç milyonu buraya, birkaçını da oraya tahsis eden tüm özel müşterileri düşünün.

Ryan, “Bu, yüz milyarlarca piyasa değerinin genişlemesi anlamına gelebilir” dedi.

Ay olmayabilir ama bir şeydir.

Bitcoin Yükseldi ve Fanatikler Geri Döndü-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir