İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Elon Musk’un xAI Startup’ı 1 Milyar Dolarlık Öz Sermaye Artırmayı Hedefliyor

Elon Musk’un xAI Startup’ı 1 Milyar Dolarlık Öz Sermaye Artırmayı Hedefliyor

Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk

Elon Musk‘un xAI Startup’ı 1 Milyar Dolarlık Öz Sermaye Artırmayı Hedefliyor

Elon Musk’un xAI Startup’ı 1 Milyar Dolarlık Öz Sermaye Artırmayı Hedefliyor

Yeni bir başvuruya göre, Elon Musk‘un yapay zeka şirketi xAI, hisse senedi yatırımcılarından 1 milyar dolar fon toplamayı hedefliyor.

Salı günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan ve yatırımcıların isimlerini içermeyen bir belgeye göre Musk halihazırda yaklaşık 135 milyon dolar topladı. Axios daha önce dosyalama hakkında bilgi vermişti.

Musk, bu yılın başlarında, aralarında Musk’ın kurucu ortağı olduğu OpenAI’nin de bulunduğu diğer üretken yapay zeka şirketleriyle rekabet edebilmek için xAI’yi yarattı. Şirket, Musk’ın da sahibi olduğu X sosyal ağından gelen verilerle eğitilen Grok adında bir sohbet robotu olan bir ürünü piyasaya sürdü. Şirketin web sitesine göre “soruları biraz zekayla yanıtlamak için tasarlandı ve asi bir çizgiye sahip”.

Kasım ayında Musk, eski adı Twitter olan X’teki hisse senedi yatırımcılarının xAI’nin %25’ine sahip olacağını söyledi. Ayrıca ABD’de aylık 16 dolardan başlayan bir abonelik olan Premium+’a kaydolan sosyal ağ kullanıcılarının Grok’a erişim elde edeceğini de söyledi.

Musk, ChatGPT’nin en yüksek profilli yapay zeka girişimi ve geliştiricisi olan OpenAI’yi 2018’de yönetim kurulundan ayrıldığından beri, özellikle de ertesi yıl kâr amaçlı bir kol oluşturduktan sonra sık sık ve kamuoyu önünde eleştirdi. Kendisi bunun “Microsoft tarafından etkili bir şekilde kontrol edildiğine” inandığını söyledi. Microsoft Corp., OpenAI’ye yaklaşık 13 milyar dolar yatırım yaptı.

Yapay zeka alanındaki çalışmalarına rağmen Musk, teknolojiyle ilgili derin çekincelerini dile getirdi. Milyarder, Mart ayında geliştiricilere güçlü yapay zeka modellerinin eğitimini durdurma çağrısında bulunan bir grup araştırmacı ve teknoloji endüstrisi lideri arasında yer aldı.

OpenAI’nin CEO’su Sam Altman’ın yakın zamanda görevden alınması ve yeniden göreve getirilmesi sırasında Musk, yönetim kurulunun yapay zeka hakkında tehlikeli bir şey keşfetmesi ihtimaline karşı kovulmasının nedenini bilmek istediğini söyledi. Geçen hafta DealBook konferansında “Bunun önemsiz olduğunu düşünmüyorum” dedi.

52 yaşındaki Musk altı şirketi yönetiyor: Tesla, SpaceX, X, Neuralink, Boring Co. ve xAI.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir