Bilime Göre Ultra İşlenmiş Gıdalar

Bilime Göre Ultra İşlenmiş Gıdalar Bilişsel Performansı Nasıl Etkiliyor?

Bilim ve Teknoloji Mutfak Sağlık

Bilime Göre Ultra İşlenmiş Gıdalar Bilişsel Performansı Nasıl Etkiliyor?

Bilime Göre Ultra İşlenmiş Gıdalar

Bilime Göre Ultra İşlenmiş Gıdalar Bilişsel Performansı Olumsuz Etkiliyor

Beyin sağlığı için en iyi ve en kötü gıdalar kılavuzumuzda işlenmiş gıdalar “en kötü” listede yer aldı. Büyüyen bir araştırma grubu, aşırı işlenmiş gıdalar açısından zengin diyetleri, bilişsel bozukluktan daha kötü hafıza ve öğrenme puanlarına kadar her şeyle ilişkilendirdi.

Ancak donmuş sebzeler ve Yunan yoğurdu gibi bazı “işlenmiş” yiyecekler kuşkusuz sağlığı geliştiricidir. Peki, hangi işlenmiş gıdaların o kadar da harika olmadığını nasıl anlayabilirsiniz ve bunlar bilişsel performansı tam olarak nasıl etkiler?

European Journal of Nutrition’da Temmuz 2022’de yayınlanan bir araştırma, tam da bu amaçla tasarlandı. Araştırmacılar, 60 yaş ve üzeri bir insan havuzundan alınan bilişsel test verilerini inceledikten sonra, yüksek miktarda ultra işlenmiş gıda tüketen kişilerin dil ve yürütücü işlev bilişsel testlerinde daha kötü performans gösterme eğiliminde olduklarını buldular.

Bitki ve Hayvan Kaynaklı Gıda Katkı Maddeleri

Ultra İşlenmiş Gıdalar Nelerdir?

Neredeyse yediğimiz her yiyecek bir şekilde işlenir. O şişe tarçını baharat dolabına götür. Tarçın ağacının kabuğu bir toza dönüştürülür ve tariflerinize iltihap önleyici nitelikler (ve lezzet!) katmak için bir kavanoza konur. Veya badem yağı; bu genellikle sadece bademleri (ideal olarak sadece bademler ve belki biraz tuz) havaya uçurmak ve bunu bir kavanoza yaymak meselesidir. Ya da o süpermarket elması – bazen ömrünü uzatan ve onu haşerelerden koruyan gıda güvenli balmumu ile kaplanmıştır.

Bir ürün, sıfır bütün gıda içeriyorsa, tat/renk/kozmetik katkı maddeleri içeren malzemeler içeriyorsa ve mutfağınıza ulaşmadan önce çeşitli endüstriyel işlemlerden geçiyorsa “ultra işlenmiş gıdalar (UPF)” kategorisine girer. Kahvaltılık gevrekler, şekerlemeler, dondurulmuş pizza ve “meyve” atıştırmalıkları bu şemsiyenin altına düşen yiyeceklerden bazılarıdır.

Bu yiyecekler kolayca erişilebilir, kullanışlı ve lezzetli olacak şekilde tasarlanmıştır. Ve birçok kişi için bu tür aşırı işlenmiş gıdalar da önemlidir ve bazen tek seçenek olabilir. UPF’ler tipik bir Amerikalı yetişkin tarafından tüketilen kalorinin yaklaşık %57’sini ve gençler ve çocuklar tarafından tüketilen kalorilerin %67’sini oluşturmaktadır.

Daha önceki araştırmalar, daha yüksek UPF tüketiminin genel olarak daha düşük kaliteli bir diyete ve kronik sağlık sorunları için risk artışına yol açabileceğini düşündürmektedir. Kalp hastalığı (Amerika’da önde gelen ölüm nedeni). Ve bu çalışma, bunların bilişi nasıl etkilediğini görmek için yola çıktı.

Karaciğer Yağlanması

Bu Beyin Sağlığı Çalışmasının Buldukları

Araştırma ekibi, ABD’de kayıtlı 60 yaşındaki 2.713 kişiyi seçti Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi(NHANES) 2011-2014 ve onlardan şunları istedi:

  • Diyet alımlarını iki 24 saatlik diyet günlüğü aracılığıyla paylaşın
  • Ölçen sınavlar da dahil olmak üzere çeşitli bilişsel testler yapın. Yürütücü işlev(çalışma belleği), dil becerileri ve hayvan akıcılığı(kısa bir süre içinde mümkün olduğu kadar çok hayvanı hatırlama ve adlandırma yeteneği; dil ve yürütücü işlev becerilerini bir arada birleştiren bir test)

UPF seviyeleri ve genel bilişsel test puanları arasında bir bağlantı yoktu, ancak önceden var olan kronik sağlık durumları (kalp hastalığı ve diyabet dahil) olmayanlar arasında, daha yüksek UPF tüketimi, hayvan akıcılık testlerinde daha düşük puanlarla bağlantılıydı. Bu bulguyu doğrulamak ve durumun nedenini tam olarak açıklamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bilim adamları sık ve yüksek miktarda UPF alımının olabileceğine inanıyorlar. Bağırsak-beyin eksenini bozacak şekilde bağırsak sağlığını etkiler, zamanla Alzheimer hastalığı riskini artırabilecek şekilde olur. Ayrıca düşük dereceli sonuçlara da yol açabilirler. Kronik iltihap, tüm vücutta – beyin çevresi dahildir.

Ayrıca, bir kişi ne kadar çok UPF tüketirse, sağlığı artıran tam tahıllar, yağsız proteinler, meyveler ve sebzeler için tabağında o kadar az içerik bulunur. (ICYMI, bu bir diyetisyene göre beyin sağlığını güçlendiren 1 numaralı yiyecek.)

Dip Not

Bu yeni beyin sağlığı çalışması, çok fazla işlenmiş gıda yemenin belirli popülasyonlarda bilişsel düşüşe yol açabileceğini ima ediyor. Yine de bunun bir sebep-sonuç ilişkisi olduğunu kanıtlayacak yeterli kanıt yok.

Bu yeni araştırma, UPF’ler ve bilişsel gerileme arasındaki bağlantıyı araştıran ilk araştırma gibi görünüyor ve gelecekteki daha uzun ve daha büyük çalışmaların temeli olarak hareket edebilir.

Daha fazlasını öğrenene kadar, UPF’lerin tüketimini sınırlamaya çalışmaktan ve MIND diyetine yaslanmaktan kesinlikle zarar gelmez – Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azalttığı kanıtlanmış Akdeniz diyeti ve DASH diyeti(beslenme) yapılabilir.

Bilime Göre Ultra İşlenmiş Gıdalar Bilişsel Performansı Nasıl Etkiliyor?-Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir