Beyoğlu'ndaki Hayır Pazarında Refik Yavuz

Beyoğlu’ndaki Hayır Pazarında, İhtiyaç Sahipleri İhtiyaçlarını Parasız Alıyor

Haber Yaşam

Beyoğlu‘ndaki Hayır Pazarında, İhtiyaç Sahipleri İhtiyaçlarını Parasız Alıyor

Beyoğlu’ndaki Hayır Pazarı

Beyoğlu’nda bulunan Bayezid-ı Cedid Camii Derneği, her cumartesi günü cami önüne kurdukları hayır pazarında ihtiyaç sahibi aileler için meyve ve sebze dağıtıyor. Cami cemaati ve semt sakinleri tarafından 3 yıldır devam edilen uygulama sayesinde, ihtiyaç sahiplerinin yüzü gülüyor.

Para Geçmeyen Pazar

Bayezid-ı Cedid Camii Derneği Başkanı Refik Yavuz, ihtiyaç sahiplerine destek olmak için hayır pazarı kurdu. Aynı zamanda hal esnafı olan Refik Yavuz, cami cemaati ve Tophane sakinlerinin de desteğini aldı. Yaklaşık 3 yıl önce başlayan uygulama ile her cumartesi günü, ihtiyaç sahiplerine yardım ediliyor. Dernek başkanı Refik Yavuz, sabah saatlerinde hale giderek kendi aralarında toplanan paralarla, meyve ve sebze satın alıp, Karaköy’deki cami önüne diziyor. Hayır pazarına yardım eden gönüllüler de kasaların içindeki meyve ve sebzeleri birer birer poşetleyerek ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere hazırlıyor. Hayır pazarına gelen ihtiyaç sahipleri birer birer poşetlenip kaldırıma dizilen meyve ve sebzeleri, hayırseverlerin ‘burada para geçmez’ sözleri arasında alıyor.

Yardım Yapılan Aile Sayısı 170’i Buldu

İlk haftalarda 30-40 aile geliyorken, şuanda toplam 170 aile hayır pazarından yararlanıyor. Hayır pazarını duyan komşu semtlerden de gelenler oluyor. Hayır pazarında ailelerin evlerindeki temel ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor. Ürünler her hafta değişiyor ve mümkün olduğunca mevsiminde ve organik ürünler dağıtılmaya çalışılıyor. Poşetlerin içinde 5-6 çeşit meyve ve sebze bulunuyor. Ortalama olarak poşetlerin kilosu 5-6’nın altına düşmüyor. Bu uygulama Ramazan ayları dışında her zaman yapılmaktadır. Ramazan ayında da sokak iftarları veriliyor. Her cami önünde aynı uygulama yapılırsa birçok ailenin ihtiyacı giderilmiş olacak.

Beyoğlu’ndaki Hayır Pazarında, İhtiyaç Sahipleri İhtiyaçlarını Parasız Alıyor-Yardımcı Kaynak: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir