Ayvalık Güzelliği Hakkında

Ayvalık Güzelliği

Seyahat

Ayvalık Güzelliği yazımızda ülkemizin tatil beldelerinden olan Balıkesir’e bağlı Ayvalığın güzelliğini, Ayvalık tostunu ve insan kalabalığını yazdık.

Ayvalık Güzelliği: Çam ve Deniz Kokusu

Ayvalık; Türkiye Cumhuriyeti’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir‘in Ege Bölgesi’nde kalan bir ilçesidir. Balıkesir’in en batısında, Ege Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olmasıyla ünlüdür. Yıllara meydan okuyan taş yapıları ve çam ağaçlarıyla güzel bir görsel şölen oluşturmaktadır. İnsanların çok fazla methettiği tatil beldesi, ilk gidenleri hiç de hayal kırıklığına uğratmamaktadır. Denize dik bakan beyazlı, mavili evler uzaktan çok güzel gözükmektedir.

Bununla birlikte özellikle yaz aylarında Ayvalık oldukça kalabalık olmaktadır ve insanların fazlalığından dolayı rahatsızlık duyabilirsiniz. Ayvalığın her yanını denizin mis kokusu sarmıştır. Cunda Adası‘nda küçük ve güzel cami sahilde kendisini göstermektedir. Kışları 100 bine ulaşmayan Ayvalık nüfusu, yaz aylarında 500 bine kadar ulaşmaktadır. İnsan kalabalığına katlanmayı göze alanlar için tatil yapılabilecek yerlerin en başında gelmektedir. Ayvalıkta 1865’ten 1944 yılına kadar 5 tane deprem olmuştur. Depremler insanların inancını, yemeğini, mimarisini etkilemiştir. Çınarlı Camii gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Ayvalık Tostu Yapımı

Meşhur Ayvalık Tostu

Ayvalığın yemekleri arasında Ayvalık tostu, sakızlı kurabiye, peynirli tatlı, nohutlu ekmek gibi bir çok lezzetli yemek bulunmaktadır. Özellikle Ayvalık tostu ilçenin adını bütün ülkeye duyurmuştur. Ayvalık tostunun özelliği ise ekmeği ve içine koyulan bol malzemesidir. 4-20 lira arasında Ayvalık tostu satılmaktadır. Ayvalık dışında Ayvalık tostu yiyenlerin tam tadını alabilmek için özellikle Ayvalık tostu yemek içinde Ayvalığa gelme zorunluluğu vardır. Ayvalık gerçekten çok güzel bir yerdir. Denizi, yeşili, Kaz Dağları’nın zirvesinden çıkıp çam ağaçlarının içinden süzülerek havası, güneşi ile insanın birçok hissiyatına dokunan yerleri vardır. Bu güzel yerlerin dışında Ayvalık’ta her yerde yazlıklar bulunmaktadır. Ayvalığın güzelliğinde faydalanmak isteyenler, yazları kalmak için her yere villa dikmişlerdir.

Ayvalık Güzelliği-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir