Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Amerika’da Konut Kredisi Faizleri 2000’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı!

Amerika‘da Konut Kredisi Faizleri 2000’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı!

Amerika’da Konut Kredisi Faizleri 2000’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı!

Mortgage faiz oranları artmaya devam ediyor ve birçok potansiyel alıcı için ev sahibi olmayı daha da ulaşılmaz hale getiriyor.

Mortgage News Daily’e göre Pazartesi günü 30 yıllık ipoteklerin ortalama faiz oranı %7,48’e yükseldi – Kasım 2000’den bu yana en yüksek seviye.

Diğer ölçümler, faiz oranlarının hala yüksek olmasına rağmen biraz daha düşük olduğunu gösteriyor.

Mortgage oranları, salgının en yüksek olduğu dönemde görülen en düşük seviyelere göre sadece birkaç yıl içinde neredeyse üç katına çıktı. Ocak 2021 gibi yakın bir tarihte ortalama 30 yıllık oran %2,65’e düşmüştü.

Mortgage oranları, birçok nedenden dolayı artan tahvil getirileriyle yakından bağlantılı. Bu nedenlerden biri, ABD ekonomisinin istikrarlı bir büyüme görmeye devam etmesidir. Bu yukarı yönlü hareket, Hazine bonosu gibi daha güvenli kabul edilen varlıklara daha az talep olduğu anlamına geliyor.

Tahvil talebi, ABD hükümetinin devam eden borçlanma çabalarından da etkileniyor: Açıklar arttıkça piyasadaki Hazine tahvili arzı da artıyor ve daha fazla arz, daha düşük fiyatlar anlamına geliyor. Fiyatlar düştüğünde tahvil getirileri artar.

Son olarak yatırımcılar enflasyonun devam edeceğinden korktukları için daha yüksek getiri talep ediyorlar. Federal Reserve, enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma niyetinde olduğunun sinyalini verdi.

Federal ekonomik verilere göre, 2020 sonbaharından başlayarak art arda 10 çeyrek boyunca yükselen ortalama ABD ev satış fiyatı şimdi iki çeyrek boyunca düşüş göstererek 416.100 dolara geriledi. Bu hala pandemiden hemen önceki çeyreğin 87.100 dolar üzerinde veya %26,4 artış anlamına geliyor.

Bu ortalama fiyatlı evi %20 peşinatla ve ortalama faiz oranıyla satın alan bir kişinin aylık ipotek ödemesi yaklaşık 2.300 dolar olacaktır.

Mortgage hizmetleri ve teknoloji firması Black Knight’ın verilerine göre bu, ABD’de yaklaşık kırk yıldır en düşük maliyetli ev satın alma piyasası.

Kaynak: nbcnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir