İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Fiyatları 2024’te Yükselecek! Altının Bu Kadar Güvenli Bir Yatırım Olması İçin 5 Neden!

Altın Fiyatları 2024’te Yükselecek! Altının Bu Kadar Güvenli Bir Yatırım Olması İçin 5 Neden!

Yatırım Aracı olarak Altın

Altın Fiyatları 2024’te Yükselecek! Altının Bu Kadar Güvenli Bir Yatırım Olması İçin 5 Neden!

Altın Fiyatları 2024’te Yükselecek!

Wafers, bars, coins, yatırım emeklilik hesapları (IRA’lar) ve borsada işlem gören fonlar (EFT’ler) şeklinde satılır. Yatırımcılar uzun süredir enflasyon ve piyasadaki oynaklık risklerinden korunmak için altın satın alıyor.

Amerika’da enflasyon hala Federal Rezerv’in %2’lik hedefinin oldukça üzerindeyken, pek çok uzman 2024’te altın için büyük bir yıl öngörüyor. Altın, bir yatırım, bir statü sembolü ve birçok elektronik üründe önemli bir bileşen olarak yoğun talep görüyor.

Gold IRA Rehberi analisti Liam Hunt, MarketWatch’a “Enflasyon oranları yükseldiğinde altın fiyatları da sıklıkla artıyor” diyor. “Ekonomik belirsizlik ve enflasyonist baskılardaki mevcut eğilimler devam ederse altın fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşabilir.”

CBS News, neredeyse herkesin altının gelecek yıl yükseleceği yönünde riskten korunmaya çalıştığını ve bazı analistlerin değerlerin ons başına 2.300 dolara ulaşacağını tahmin ettiğini (bugün 2.035 dolar civarında satılıyor) söylüyor. Peki ya altını bu kadar uzun vadeli, güvenli bir yatırım yapan? İşte ekonomik çalkantı sırasında altının iyi bir bahis olmasının beş nedeni.

Altının Bu Kadar Güvenli Bir Yatırım Olması İçin 5 Neden!

Enflasyon Riskinden Korunma

Altın genellikle enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görülüyor. Fiyatların yükseldiği dönemlerde, fiat para birimlerinin (altın veya gümüş gibi bir emtia tarafından desteklenmeyenler) değeri düşebilir. Yine de altın değerini koruma, hatta değer kazanma eğiliminde.

Noble Gold Investments’ın kurucusu Collin Plume, “Altın, her portföydeki en iyi hedge’dir” diyor. “Ortalama olarak her 5,5 yılda bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Ne zaman bir kriz yaşansa, portföyünüzün geri kalanının toparlanmasını beklerken sizi ayakta tutacak bir varlığa ihtiyacınız var.”

Tarihi Bir Değer Deposu

Altının değeri son yüzyılda yükseliş trendindeydi. Amerika Birleşik Devletleri Altın Bürosu’nun belirttiği gibi, ABD dolarının zaman içinde düşen değerinin aksine, altının değerinde “patlama” yaşandı. Tarih boyunca altının satın alma gücünü korumuş olması, ekonomik belirsizlikler sırasında onu güvenilir bir varlık haline getirmiştir.

Çeşitlendirme

Altını portföyünüzdeki yabancı olarak düşünün. Çeşitlendirmenin asıl amacı, genel riski azaltmaya yardımcı olmak için birbiriyle ilişkili olmayan farklı sınıflardaki varlıkları dahil etmektir. Altın ve hisse senedi arasındaki ilişki aslında sıfırdır.

Küresel Bir Kabul

Tüm dünyada tanınan, kabul edilen ve herhangi bir ülkeye bağlı olmayan altın, kolayca alınıp satılabilen veya başka varlıklara dönüştürülebilen evrensel bir değer deposudur. NPR altını “eski tarz bir yatırım” olarak adlandırıyor. Ancak değerli metale olan küresel talep geçen yıl %20 arttı ve değeri son on yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Sınırlı Tedarik

Altın arzının nispeten sınırlı olması ve yeni keşiflerin nadir hale gelmesi nedeniyle, bu kıtlık zaman içinde altının değerinin korunmasına katkıda bulunabilir. BBC, 2020’de Forbes’a göre altının zirvesine, yani “altın üretiminin artık artmadığı ve madencilik sektörünün artan talebi karşılayamadığı noktaya” ulaşmış olabileceğimizi bildirdi. Sınırlı bir emtia olarak görülen altının değeri herkesin beklentilerinin ötesinde artmaya devam edebilir.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Altın Fiyatları 2024’te Yükselecek! Altının Bu Kadar Güvenli Bir Yatırım Olması İçin 5 Neden!-Kaynak: gobankingrates

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir