Altın, Piyasaların ABD Faiz Toplantısında Şahin Fed Konuşmasıyla Düştü

Altın, Piyasaların ABD Faiz Toplantısında Şahin Fed Konuşmasıyla Düştü

Altın, Piyasaların ABD Faiz Toplantısında Şahin Fed Konuşmasıyla Düştü

Yatırımcıların odağının, politika yapıcıların şahin bir ton kullanmasının beklendiği bu haftaki Federal Reserve faiz kararı toplantısına odaklanmasıyla altın düştü ve art arda üçüncü ayı olması beklenen kazançlarını daralttı.

Külçe, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Çarşamba günkü kararı öncesinde, ay bazında hâlâ %4’lük yükselişte olmasına rağmen ons başına 2.320 doların altına geriledi. Yetkililerin beklenenden sıcak gelen enflasyon verilerinin ardından şahin bir dönüş yaptığı görülüyor; merkez bankasının Fed Başkanı Jerome Powell’ın Aralık ayında daha hızlı faiz indirimlerine ilişkin ipuçlarından geri adım atmak zorunda kalabileceği ihtimali var.

Swap yatırımcıları şimdi Fed’in yıl sonuna kadar en fazla iki faiz indirimi yapmasını fiyatlıyor; bu, Kasım 2023’ten bu yana beklenen en az sayıda indirim. Faiz ödemediği için daha yüksek oranlar altın için genellikle olumsuz.

Fed kesintilerinin zaman çizelgesinin ertelenmesine rağmen değerli metal, başta Çin olmak üzere Asya piyasalarından gelen güçlü talep ve Ukrayna’dan Orta Doğu’ya kadar artan jeopolitik gerilimlerin etkisiyle bu yıl %12’den fazla yükseldi. Dünya Altın Konseyi Salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankalarından gelen altın talebinin ilk çeyrekte tarihin en güçlü başlangıcını kaydettiğini söyledi.

Külçe, Japon hükümetinin 2022’den bu yana ilk kez para birimini desteklemek için müdahale ettiği spekülasyonları arasında yenin yükselmesinin ardından Pazartesi günü gerileyen zayıf ABD dolarından da bir miktar destek gördü. Daha fazla herhangi bir adım, doları baskılayabilir ve külçeyi altın açısından daha çekici hale getirebilir. Metalin döviz cinsinden fiyatlanması nedeniyle yatırımcılar.

Spot altın Londra saati ile 10:11’de yüzde 1 düşerek ons ​​başına 2.314,23 dolara geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Pazartesi günü yüzde 0,4 düştükten sonra yüzde 0,2 yükseldi. Gümüş, paladyum ve platinin tamamı düşüş yaşadı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Yorum yapın